1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. 1 Gün Çalışan Bile Kıdem Tazminatını Hak Edecek
1 Gün Çalışan Bile Kıdem Tazminatını Hak Edecek

1 Gün Çalışan Bile Kıdem Tazminatını Hak Edecek

Hükümetin üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı reformu ile çalışanların kıdem tazminatı hak edebilmeleri için 1 yıl çalışmalarına gerek kalmayacak.

A+A-

Devlet Katkı Sunacak
Çalışanların hak ettikleri kıdem tazminatları dilerlerse yatırıma da dönüştürülebilecek. Yatırımın tercih edilmesi durumunda devlet de üzerine katkıda bulunacak ve böylelikle para daha da çok değerlenecek. Henüz detayları belli olmasa da çalışanların haklarının en yüksek seviyede koruması hedefleniyor. 

Tazminat Miktarı Aynı
Mevcut düzenlemeye göre en az 1 yıl çalışan çalıştığı yıl kadar maaş hak ediyordu. Yeni sistemde de bu oran korunacak ancak çalışanlar 1 gün dahi çalışıp ayrılsa o güne düşen kıdem tazminatı oranını alabileceklerdir. 

Birikimler Takip Edilecek
Çalışanlar hesaplarında biriken parayı da takip edebilecek. Böylelikle ne kadar hak ederin oluştuğu görülebileceği gibi parasının ne kadar değerlendiğini de görebilecek. Bu yeni düzenleme ile birlikte iş değiştirmek de daha kolay bir hale gelecek. Zira pek çok kişi kıdem tazminatım yanmasın diyerek memnun olmasa da işini değiştirmemektedir. Yeni sistemde iş değiştirilse bile kıdem tazminatı hesabı işlemeye devam edecek. 

Ayrıca mevcut sistemde istifa eden kişiye kıdem tazminatı verilmiyor. Yeni düzenleme ile birlikte istifa eden de kıdem tazminatına hak kazanacak. Böylelikle çalışanların kıdem tazminatı alma oranları da oldukça yükselecektir. Mevcut sistemde ise kıdem tazminatı alabilmek için sıkı şartlar gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum