1. HABERLER

  2. HABER

  3. 1 Milyon Kişi EYT ile Hemen Emekli Olabilecek
1 Milyon Kişi EYT ile Hemen Emekli Olabilecek

1 Milyon Kişi EYT ile Hemen Emekli Olabilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen grup hakkında yaşanan son gelişmeler neredeyse 20 yıldır uzlaşılamayan bir sorunun çözümü için sonuna gelindiğine dair emareler gösteriyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için primlerin miktarı yatırılan prim

A+A-

Türkiye’de yaşanan ve ciddiyeti ile çözülmesi gereken acil sorunlar listesinin ilk sıralarında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için belirlenen sorunlar için çözüm arayışları geniş bir alana yayılmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT Sürecine Dahil Oldu

Yaşanılan sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da süreç içerisinde etkin rol oynaması ve mağduriyet yaşayan vatandaşlar ile bir araya gelerek konunun içine dahil olması talep ediliyordu.

Son tahlilde bu gelişmelerde olumlu adımlar atılabildi ve geçtiğimiz hafta içerisinde bilindiği gibi EYT  sözcüleri ile Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından görevlendirilen bir üst düzey temsilci ile görüşme sağlandı.

Prof. Dr. Vedat Bilgin Sürecin Muhatabı

Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen ve EYT’lilerin sorunlarının dinlenmesinden sonra çözümcü bir yaklaşım ile süreç içerisinde etkin rol alabilmesi adına yetkilendirilen kişi ise Prof. Dr. Vedat Bilgin olmuştu.

Vedat Bilgin ile EYT’lilerin arasında gerçekleştirilen görüşmelerde bir sunum yapıldığı ve sunumun akabinde de EYT’liler tarafından tespit ve teklif edilen konuların raporlandığı açıklandı.

5 Milyon 405 Bin Kişi EYT Bekliyor

Son verilere göre Cumhurbaşkanlığı makamına sunulan ve EYT’liler tarafından mağduriyet yaşadıkları tespit edilen vatandaşların sayısı an itibari ile 5 milyon 405 bin kişi olarak kayıtlara geçti. 

Talep edildiği üzere bu bahsi geçen yaklaşık 5,5 milyon kişinin anında emekli olabilmesi hem hazine açısından hem de kanunen mümkün görünmüyor.

Bu sebeple EYT’liler ile yapılan istişareler sonrasında öncelikli olan ve kurallar dahilinde bugün itibari ile emekliliği hak etmiş olan vatandaşların önceleneceği bir teklif üzerinde duruluyor.

1 Milyon Kişi Hemen Emekli Olabilecek Durumda

Bahsi geçen bu teklife göre ise; sayıları şuan itibari ile 1 milyon kişiyi bulan ve hem dönemin belirlenen yaş şartının hem de hali hazırda prim ödemesinin yapılmış olduğu kişililerin emeklilik hakkından mahrum kalmamaları talep ediliyor.

Yapılacak olan çalışmalardan alınan olumlu görüşler ve sürecin daha yapıcı bir tarafa evrilmesi ile birlikte, EYT prim günü, EYT yaş haddi, EYT emeklilik şartları gibi konularını şuana kadar gerçekleştirmiş ve sadece emekli olmayı bekliyor olan vatandaşların ilk etapta emeklilik hakkı olan sürece dahil edilebileceği belirtiliyor.

Maliyeti 14 Milyar 200 Milyon

Söz konusu bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte şuan için yaklaşık olarak 1 milyonun kişinin hemen emekli olabileceği ve bu emeklilik sürecinin de Türkiye Cumhuriyeti iç ödemeleri kapsamında değerlendirildiği takdirde yıllık olarak 14 milyar 200 milyon civarında bir gider kaleminin açılacağı açıklanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum