1 Milyon Taşeronlar için yeni dönem başlıyor

1 Milyon Taşeronlar için yeni dönem başlıyor

Kadroya alınan taşeronlar ile ilgili yeni bir gelişme yaşanıyor. Daha önce TİS süreci ile ilgili olarak olumu adımların atılması beklenirken; 1 milyon taşeron için maaş zammı, ücret artışı ve TİS haklarında yeni döneme geçiliyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ve özellikle belediyelerin iştiraki şirketleri aracılığı ile kamu personeli olarak hizmet vermeye devam eden taşeronlar ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Uzun süredir TİS sürecine katılmayı bekleyen taşeron işçiler için bundan sonraki ilk TİS sürecinde maaş artışı yaşanacağı ifade edildi.

1 Milyon Taşeron İçin Maaş Zammı Müjdesi!

Daha önce sadece taşeronlar için uygulanan uzlaşı metinlerine referans verilerek belirlenen taşeron işçi maaş zammı ve sosyal hakların tartışılması süreci artık bundan sonra Toplu İş Sözleşmesi (TİS) dahilinde yapılacak.

Ekim 2020 döneminde hükümet tarafından yasallaştırılan süreç başlarken; taşeronlar için yapılacak olan maaş zamları, mesai hakları ve sosyal haklar ile özlük haklarının temini süreçlerinde, mutabakata varılan TİS maddeleri kanunen kaynak olarak kabul edilecek.

Maaş Zamlarının Yapılmama İhtimali Ortadan Kalkıyor!

Taşeronlar için 2 ile 4 sene arasında değişen uzlaşı sözleşmelerinde belirlenen maddelere imza atıldıktan sonra; yaşanan enflasyon artışlarının öngörülen rakamları üzerinde olması halinde yüz binlerce taşeron işçi maaş mağduriyeti yaşıyordu.

Bundan sonraki süreçte kamu işçileri ve kamu personelleri ile ortak TİS sürecine dahil edilecek olan taşeronlar için; düşük ücret ile çalışma durumundan da kurtulmak anlamın gelen ilk adım resmen atılmış olacak.

Sendikalar ve işçi sözcüleri aracılığıyla hükümet ile birlikte pazarlık masasına oturacak olan işçiler için 2020 yılının son çeyreği dahil olmak üzere; yapılacak olan her TİS görüşmesi belirleyici olacak.

Sendika Değişimleri Belirleyici Oldu!

1 Kasım 2020 sürecinde yasal olarak başlayacağı ilan edilen ve belediyeler bünyesinde geçerli olacağı açıklanan işçilerin sendika değişimleri ile aynı tarihin kabul edilmesi üzerine; TİS sürecinde söz sahibi olacağı açıklanan taşeronlar için özellikle maaş zammı konusunda sıkı pazarlıkların yapılması bekleniyor.

Kadroya alındıkları günden bu yana hem sosyal hem de mesai dahilinde asıl işi yaptıkları için özlük hakları noktasında “gerçek kadro” talebinde bulunan taşeron işçiler için TİS süreçlerinde radikal değişiklikler yapılması bekleniyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum