1. HABERLER

  2. HABER

  3. 10 Bin Polis Alımı Devam Ederken Yaş Şartı Düzenlemesi
10 Bin Polis Alımı Devam Ederken Yaş Şartı Düzenlemesi

10 Bin Polis Alımı Devam Ederken Yaş Şartı Düzenlemesi

Daha önceden gündeme getirdiğimiz polis alımlarında aranan yaş şartları ile ilgili düzenleme geliyor. Ak Partinin hazırlayarak sunduğu değişiklik paketi ne anlama geliyor. POMEM alımları için yeni düzenleme sonrasında başvuru şartları değişecek mi?

A+A-

Polis olmak isteyen milyonlarca adayı yakından ilgilendiren önemli husus yaş şartı. İlanlarda aranan yaş şartı nedeniyle bir çok aday başvuru dahi yapamadan bu hayalinden uzaklaşmış oluyor.

Bu yıl yapılacak olan polis ve bekçi alımlarında yaş şartlarının kaldırılmasını daha önceden haberleştirerek duyurmuştuk.

Ak Parti'nin bu gün 10 Ekim 2018 tarihinde TBMM'ye sunduğu teklif neleri kapsıyor:

MADDE 2- 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 24 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ""taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın" ibaresi "taban puanı almış olan erkek ve kadın" şeklinde değiştirilmiştir.

Madde Gerekçesi: Kanunun ek 24 üncü maddesinde belirtilen Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvuracak adayların yaş hesaplamalarında esas alınan hususlar Kanundan çıkarılarak Polis Meslek Yüksek Okulları ile Polis Amirleri Eğitim Merkezlerine Giriş Yönetmeliklerinde olduğu gibi yönetmelikle düzenlenmesine imkan sağlanmaktadır.

Bu düzenleme sonrasında İçişleri Bakanlığı 'nın yapacağı yeni yönetmelik ile başvuru için aranan yaş şartı değiştirilebilecek. Yaş şartını belirlemeye yetkili olan kurum İçişleri Bakanlığı 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak şartını düşürebilir veya yükseltebilir.

14 Ekim 2018 tarihi itibariyle başvurusu bitecek olan 23. Dönem 10 bin POMEM alımı için bu düzenlemenin yetişmesi olasılık dahilinde. Ancak yaş şartı değiştirilerek yeni başvuru alınıp, alınmayacağı kurum tarafından açıklanmadı. Yeni düzenleme ve açıklamaları sizlere sunacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum
İlgili Haberler