1. HABERLER

  2. HABER

  3. 10 Bin Polis Alımında Bu Şartlar Kaldırılmalı
10 Bin Polis Alımında Bu Şartlar Kaldırılmalı

10 Bin Polis Alımında Bu Şartlar Kaldırılmalı

Bakan Soylu Açıklamasında 10 bin polis memuru alımı için ilana çıktık, ancak, şu ana kadar 14 bin 500 müracaat yapıldı. Yapılan bu müracaatın yeterli düzeyde olmadığını bildiren Bakan Soylu, gerekli duyuruların yapılması talimatını verdi.

A+A-

Başvuracak ve başvurmayı düşünen adaylar en az 4 ana başlıkta düzenlenmesi talepleri arasındadır. Bu taleplerin giderilmesi ile beklenen başvurular ve alımların daha rahat yapılması beklenmektedir.

Başvuracak adayların esnetilmesi gereken 1. olarak öğrenim durumlarının düşürülmesi taleplerinin ilk sırasında. Bilindiği üzere Özel Harekat Polisi alımına en az lise mezunları başvurabiliyor. POMEM yoluyla polis alımına ise sadece lisans mezunları başvurabiliyor. Burada öğrenim düzeyi bağlamında bir esnetme olursa Önlisans ve Lise mezunlarınında başvuruları alınmalıdır.

Başvuracak adayların 2. olarak esnemesi gereken KPSS şartlarının yüksek tutulması. Örnek Özel harekat polis alımında, KPSS şartı aranmamış idi. Ancak bu alımda 60 KPSS taban puanı aranmaktadır. KPSS şartı aranmaması veya taban puanı 50'e kadar düşürülmesi gereklidir.

Alım ilanının yayınlanması ile doğan mağduriyetlerin giderilmesi talepleri 3. Sırada. Sınav ilanı 2017 KPSS' den sonra yapılsaydı sınava giren adaylarda başvuruda buluna bileceklerdi. İlanın 2017 KPSS sınavı hemen öncesinde yapılmasıyla nedeniyle başvurular yeterli olmadı. Bu nedenle 2017 Yılı KPSS sınavının alımlarda kullanılması talepler arasındadır.

Alımlarda Özel harekat polisi alımına 28 yaşından gün almamış adaylar başvuru yapmıştı. Bu alımda ise 30 yaşından gün almamış şartı olmasına rağmen bazı adaylar yaş şartının biraz daha yukarı çekilmesini istemektedir. Buna göre 3201 sayılı Kanunda, polis alımına ilişkin olarak şu hüküm yer almakta.

Lisans mezunlarından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından yönetmelikle belirlenecek şartları taşıyanlar ve sınavda başarılı olanlar polis meslek eğitim merkezlerine alınırlar. Anlaşılacağı üzere Kanun değişikliği olmadan yaş şartının yükseltilmesi mümkün değildir. Adayların beklentisi 35 yaşından gün almayan kişilerin başvuru yapabilmesidir.

İçişleri Bakanlığının hemen düzenleyebileceği 1 madde bulunuyor oda taban puan maddesini kaldırabilir. Bakanlık veya Emniyet Genel Müdürlüğü KPSS şartını kaldırabilir veya baraj taban puanını 50'e çekerek adayların başvurularının önü açılmalıdır.

Yıllarca KPSS kopya sıkandalları ile mağdur olan memur adaylarının taleplerine artık kulak verilmesi istenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum