10 Yıl Çalışan Personel Tazminat Hakkı Kazanıyor

10 Yıl Çalışan Personel Tazminat Hakkı Kazanıyor

Sosyal Güvenlik Kurumunun 3600 olarak belirlediği ve 10 yıl çalışması gerektiği vurgulanan süre dahilinde tazminat hakkı elde ediliyor.

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşları dahil olmak üzere hizmet veren personellerin 10 senelik süre zarfında çalışma hayatlarına devam etmeleri halinde tazminat hak edebildiklerini tespit eden hükümler bulunmaktadır.

Her personel bu süre zarfında ne kadar zaman içerisinde tazminat elde edebilir veya ne kadar ücret karşılığında hangi tazminata erişebilir sorusunu merak ederken, burada önemli olan kısım ise tarihler ile birlikte hangi tarih öncesinde kayıtlı personel olunduğu konusu olmaktadır.

Bahsi geçen tazminat hakkından faydalanabilmek için öncelikle 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamak gerekmektedir. Eğer 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olunduysa ve 3600 gün primi tamamlandıysa ya da tamamlama imkanı varsa; belirlenen tarih öncesinde kayıtlı olup; 1 yıl çalışma şartı arandığı belirtiliyor.

Belirtilen 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan bir personelin 1 yıl hizmet vermesinin ardından işten çıkması veya çıkartılması halinde resmen personelin tazminat hak ettiği belirtiliyor.

Yaş ve kayıtlı sigortalı personel tarihlerinde değişiklik yaşandıkça Sosyal Sigortalar Kurumundan öğrenilmek üzere; tazminat hakkı elde edebilme kriterlerinde de değişiklik yaşanmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.