1000 TL Nakdi Yardım Pazartesi Hesaplarda Olacak

1000 TL Nakdi Yardım Pazartesi Hesaplarda Olacak

Yeni tip Korona virüs pandemi sürecinde ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlar için devletin açıkladığı Ekonomi istikrar kalkanı paketiyle birlikte koronavirüsün olumsuz etkilerini azaltmak için yeni bir sosyal destek programı açıklandı.

Üç faz olarak uygulanan bu destek programının ilk fazı uygulamaya girerken, ikinci ve üçüncü bölüm de önümüzdeki günlerde uygulamaya girecek. Programın üçüncü fazında daha önce hiç sosyal yardım almamış ancak koronavirüs nedeniyle mağdur olan vatandaşlar hedefleniyor. Bu pakette de yapılacak olan yardım hane başına 1000 TL olacak.

Birinci Faz Nasıl Gerçekleşti?

Birinci fazda yapılan yardım, "Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı" alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın nakit olarak yapıldı.

İlk olarak, doğum yılı son rakamı 0 ve 5 olanların 1 Nisan'da, 1 ve 6 olanlar ayın 2'sinde, 2 ve 7 olanlar ayın 3'ünde, 3 ve 8 olanlar ayın 4'ünde, 4 ve 9 olanlar ayın 5'inde alacağı açıklandı.

Yapılan bu açıklamanın ardından bankalar ve PTT'lerde yaşanan yoğunluklar nedeniyle bu uygulamadan vazgeçildi. 3 Nisan'dan itibaren PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri aracılığıyla 5 gün içinde yardımlar vatandaşların evlerine kadar gidilerek yapıldı.

İkinci Faz nasıl Olacak?

Bu fazda da mevcut durumda sosyal yardım alan ancak birinci fazda dağıtılan 1000 TL'lik destekten faydalanmamış 2 milyon 300 bin haneye 1000 TL nakdi destek olarak verilmesi planlanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu yardımlar için de vatandaşların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadığını ve yardımların evlere götürülerek teslim edileceğini belirtti.

Üçüncü faz Nasıl Olacak?

Bu fazda kaç haneye yardım ulaştırılacağı şu anda belli değil. Bu kez, sosyal yardım havuzunda yer almayan ancak koronavirüs nedeniyle zor duruma düşen, işyeri kapanan, işten çıkarılan kişiler hedefleniyor.

Bu nedenle oldukça geniş bir kesimin yardım kapsamında olabileceği belirtilirken, "Kişinin birkaç ay önce çok iyi geliri olabilir, evi olabilir, iyi yaşam standartları olabilir, ancak koronavirüs nedeniyle işletmesi kapanmıştır, kendisi de maddi zorluğa düşmüştür.

Burada hedef bu durumda olan kişilere ulaşabilmek. Koronavirüsün maddi olarak zarar verdiği herkes bu kapsama girecek" bilgisi veriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum