100/2000 Doktora Burs Alan Sayısı 5 Binin Üzerine Çıkarılacak

100/2000 Doktora Burs Alan Sayısı 5 Binin Üzerine Çıkarılacak

YÖK tarafından nitelikli insan yetiştirilmesi için verilen 100/2000 bursu alan öğrenci sayısı 5 binin üzerine çıkarılacaktır. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç kamuoyuna açıkladı.

Bursiyer Sayısı Artacak; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ülkemizde bilim hayatının kalkınması için YÖK olarak yapacakları hedefleri kamuoyu ile paylaştı. Araştırma odaklı ihtisaslaşma üniversiteleri ve bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşma üniversiteleri hayata geçirilmiştir. Bu üniversiteler bilimsel çalışmalar alanında desteklenecektir.

Diğer yandan YÖK’ün yurtdışına öğrenci gönderdiği programlardan biri olan 100-2000 doktora bursu için kontenjanlar arttırılacaktır. Ülkemizin öncelik verdiği 100 alanda her sene 2 bin kişiye doktora bursu verilmektedir. Bu nedenle bursun adı 100-2000 doktora bursudur. Ancak bundan sonra burs alan kişi sayısının arttırılması için çalışma yapılacaktır.

Program Başarıya Ulaştı

Bu burs programı ilk kez 2016 yılında uygulanmıştı. Yani mezunlarını daha yeni verdi. Yurtdışından gelen kişiler zorunlu hizmetle yükümlüdür. Bu kapsamda kamu ve özel sektör ile üniversitelerde ihtiyaca göre istihdam edilmektedirler. Mezun verilmesi ile projenin olumlu sonuçlandığı görülmüş ve kontenjan attırılması hedeflenmiştir. 
İlk olarak sayı 2 bin olarak belirlense de şu anda 4 bin 250 öğrenciye burs verilmektedir. İşte bu sayının 5 bine çıkarılması hedeflenmektedir. 85 üniversiteye 720 kontenjan tahsisi sağlandı. Önümüzdeki dönemde bursiyer sayısı 5 bini aşacaktır. Ayrıca bu öğrencilere verilen burs da aylık 2 bin 450 liraya yükseltilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum