1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Ay Ceza Almak Memuriyete Engel Değil
12 Ay Ceza Almak Memuriyete Engel Değil

12 Ay Ceza Almak Memuriyete Engel Değil

Yozgat İdare Mahkemesi tarafından incelenen meslekten çıkarma cezasında 12 aylık hapis cezası almanın memuriyete engel olmayacağına karar verildi.

A+A-

Danıştay Onadı
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre1 yıl veya üzeri kasten işlenmiş bir suçtan ötürü hapis cezası alan kimseler memur olma yeterliliğini kaybetmektedir. Memur olmayanlar bir daha memur olamayacakken memur olanlar ise memuriyetten çıkarılacaktır. Yozgat'ta yaşayan bir kamu personeli adli kovuşturma neticesinde 12 ay ceza aldı ve bunun üzerine memuriyetten çıkarıldı.

Memur bunun üzerine idare mahkemesine dava açtı ve 1 yıl ceza almadığını 12 ay ceza aldığını belirtti ve göreve iade edilmesini talep etti. İdare mahkemesi ise Türk Ceza Kanunu'na göre süreleri irdeledi ve 12 ayın 360 güne bir yılın ise 365 güne denk geldiğini belirledi. 12 aylık cezanın 1 yıldan az olması nedeniyle memuriyetten çıkarma cezasının verilmesi yanlış bulundu.

İdare mahkemesi tarafından verilen bu karar Danıştay'ın da önüne geldi. Danıştay yaptığı inceleme neticesinde idare mahkemesinin hesaplamasını doğru buldu ve kararı onadı. Verilen bu karar diğer tüm aynı durumda olan personeller için de umut kaynağı oldu. Bu arada 1 yıldan fazla verilen bir cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılması ile ertelenmesi de memuriyete engel değildir. Dolayısıyla bu kişilerin memuriyetten çıkarılmaları da hukuka aykırıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.