12 bin 200 KHK’lı için kamu personeli olma müjdesi geldi

12 bin 200 KHK’lı için kamu personeli olma müjdesi geldi

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu personeli görevlerinden alınan kişilerin dava ve başvuru dosyaları devam ediyor. 12 bin 200 kişilik başvuru için onay verildi. İşte detaylar…

Türk siyasi tarihinin akslarını değiştirmiş olan vakaların ilk sıralarında gelen 15 Temmuz darbe girişimi akabinde, devletin muarız fikir ve şahıslardan temizlenmesi için geniş çaplı temizlik ve arınma adı altında tasfiye süreci başlatılmıştı.

KHK’lılar

Kamuoyunda KHK’lılar olarak bilinen grup nezdinde yaşanan durumların bir kısmı için mağduriyet yaşandığı ve haksız şekilde kamu hizmetlerinden ihraç edildiği beyan edilirken; hükümet tarafından detaylı incelemeler ve başvuru takipleri de yapılmaya devam ediliyor.

96 Bin Başvuru Yapıldı

Bugüne kadar yapılan KHK’lı şahısların suçsuz oldukları gerekçesi ile kamu personeli olmak ve yeniden kamu hizmeti vermek adına yaptıkları başvurular değerlendirilmeye devam ediyor. Son açıklanan verilere göre; toplamda 96 bin KHK’lının başvuru yaptığı ve kamuya dönmek istediği belirtildi.

84 Bin Red Çıktı

Yapılan incelemeler akabinde yapılan 96 bin kişilik KHK’lı kamu personeli olma başvurularının akıbetleri tespit edildi. Yapılan detaylı incelemeler ve dava dosyaları takip edilirken şuana kadar gelen 96 bin kişilik KHK başvurusunun yaklaşık olarak 84 bin tanesinin reddedildiği ilan edildi.

12 Bin KHK’lıya Kamu Personeli Olma Müjdesi

Birçok parametre içerisinden ince elenip sık dokunduğu beyan edilen kamu personeli KHK’LI görev takdimi için yeni kararlar çıkmaya devam ediyor. Yapılan son açıklamalara göre ilgili 96 bin başvurudan yaklaşık olarak 12 bin tanesinin haklı sebeplerle başvuru yaptığı tespit edilerek; 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde rol almadıkları; terör örgütleri ile herhangi bir münasebet içerisinde bulunmadıkları resmiyet kazandı ve kamu personeli olabilmek için yapılan başvuruların dikkate alınacağı beyan edildi.

Dava Yolu Açık

Herhangi bir sebeple red  veya onay işlemlerinden çıkan kararları kabul etmeyen kişilerin dava süreci başlatma hakkı bulunduğu bilgisi de hatırlatılırken; hükümetin bu noktada asıl amacının kamu personeli tasfiyesi olmadığı, açık şekilde devlete karşı gelen kişi veya grupların devlet kademelerinden arındırılması için çaba sarf ettiği noktasının altı çizildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.