1250 TL Ödeme! Kamu Taşeron İşçilerine Müjdeli Haber

1250 TL Ödeme! Kamu Taşeron İşçilerine Müjdeli Haber

1250 TL Ödeme taşeronlara nasıl yapılacak. Ülkemizde 4D’li statüde çalışan yüzbinlerce kamu taşeron işçilerine 2020 yılı 4. tediye ödemeleri kapsamında 1 bin 250 TL ödeme yapılacağı duyuruldu.

2017 yılında taşeron olarak çalışırken kadroya geçen yüzbinlerce kamu taşeron işçisine 2020 yılı 3. tediye ödemeleri 27 Temmuz tarihinde ödenmişti. Corona virüs pandemi sürecinde maddi anlamda zor günler yaşayan kamu taşeron işçilerin 4.t ödemelerinin ne zaman yapılacağını merek ediyordu.

Resmi Gazete’nin 11 Temmuz 2020 tarihli sayısında 2020 yılı tediye ödemesinin 4. taksitinin ödeme tarihi olarak 14 Aralık 2020 olarak yer almıştı.

900 Bin Kişi Faydalanacak

2020 yılı tediye ödemelerinin 4. taksinden kamuya hecen 900 bin kamu taşeron işçisinin yararlanacağı ifade ediliyor. Tediye ödemeleri 52 günlük ikramiye ödemesi olarak hesaplanıyor. Tediye ödemeleri kamu işçilerinin maaşlarına göre hesaplanıyor. Bu noktada sayıları 900 bini bulan kadroya geçen taşeron işçiler için ortalama 1250 TL 4. taksit tediye ödemesi yapılması bekleniyor.

Taşeron işçilerin alacakları bu para özellikle son 3 yıldır enflasyon karşısında eriyen maaşlara karşı bir nevi yara andı görevi görüyor. Eylül ayında başlaması beklenen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ki en önemli başlıklardandın birisini de 2017 yılında taşeron olarak çalışırken kamuda kadroya geçmesine rağmen 3 yıldır tediye ödemelerinden yararlanamayan ve sayıları 80 bini bulunan kamu taşeron işçilerinin mağduriyetinin giderilmesi olacak. İşçi sendikaları ortaya çıkan bu durumun yeni sözleşme ile düzeltilmesini ve kadroya geçen tüm kamu taşeron işçilerinin 52 günlük tediye ücretlerinden hakkaniyetli ve ayrım olmaksızın yararlanmasını talep ediyor.

Tediye Ödemelerinin Hesaplanmasında Değişiklik Talebi

2020 yılı Toplu İŞ Sözleşmesi görüşmelerinde sendikalar 52 günlük tediye ödemelerinin hesaplanması yönteminin değiştirilmesini talep ediyor. Mevcut sistemde askeri ücretle çalışan bir kamu taşeron işçisinin yıllık tediye miktarı 3600 TL civarında oluyor.

Sendikaların değişiklik talebi kabul görürse yıllık tediye ödemeleri ez az 5800 TL’ye çıkacak. Bakanlık yetkililerinin ise bu değişikliğe çok fazla olumlu bakmadıkları kulislerde konuşuluyor. 2020 yılı TİS görüşmeleri son yılların en kapsamlı ve görüşmelerin en çetin geçeceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden biri olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum