15 Net Yapan Öğrenciler Üniversiteli Olacak

15 Net Yapan Öğrenciler Üniversiteli Olacak

Bugün itibari ile başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ait oturumlardan sonra öğrenciler net hesabı yapmaya başladı. Yapılan açıklamalar göre bu yıl 15 net yapan öğrencilerin üniversiteli olacağı ifade edildi. İşte detaylar…

Bütün Türkiye bu hafta sonu için milyonlarca öğrencinin ter dökeceği ve üniversiteye geçiş için katılım göstermek zorunda oldukları Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) gündemine odaklandı. Sınav dair bir oturum bugün itibari ile tamamlandı.

2020 YKS

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak ÖSYM merkezli yapılan ve öğrencilerin geleceklerinde önemli bir noktada yer alan yüksek öğretim kurumlarına geçiş aşaması için önem arz eden sınava dair istatistiki bilgiler yayımlandı.

Yapılan resmi açıklamalarda yer alan bilgilere göre bu sene Yükseköğretim Kurumları Sınavına 2 milyon 437 bin 111 aday başvuru yaptı. Adayların bugün tabi oldukları sınav ise YKS’nin ilk etabı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı oldu.

Uzmanlardan Saat Uyarısı

Bilindiği üzere son yıllarda çokça tartışılan bir karar ile sınavlarda giriş süresi uygulaması yapılırken; sınav başlama süresinden 15 dk gecikilmesinin akabinde sınav salonlarına alınmama uygulaması yapıldığı hatırlatıldı.

Sabah oturumunda TYT sınavında da Türkiye genelinde yüzlerce öğrenci bu kuraldan dolayı mağdur olurken; adayların sınava 1 buçuk saat önce gelmesi ve salon önünde hazır beklenmesi için uyarılarda bulunuldu.

TYT’nin Yüzde 40 Etkili Olacak

Bugünkü testlerin genel sınav puan ortalamasında etki edeceği değer yüzde 40 olacak. Bu oran önemli bir değer olarak ön plana çıkarken; yapılan hesaplamalar ile bu oranlardan sonra kaç puan ile barajı aşarak üniversiteli olunabileceği konusu da netleşmiş oldu.

15 Net Yapan Üniversiteli Olabilir

Koronavirüs pandemi süreci sebebi ile yaşanan olağandışı süreçten dolayı öğrencilerin mağdur edilmemesi için sınav süresine ilave yapılması ve baraj puanında da düşüş kararı alındığı beyan edilmişti. Söz konusu kararların akabinde bir öğrencinin barajı geçerek üniversiteli olabilmesi için bugünkü konulardan sınandığı TYT sınavından 14-15 net yapmasının kafi olduğu tespit edildi.

Eğer bir öğrenci 4 yıllık bir fakülte bazında üniversite bölümü okumak istiyorsa, benzer skoru YKS sınavının ikinci oturumunda da göstererek bu başarıyı elde edebilecek. Fakülteler için ikinci etap sınavın başarıyla geçmesi şartı aranırken; toplamda 32 net yapan öğrencilerin 4 yıllık üniversitelere gidebilmesinin önü açılmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum