1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 15 Yardımda Toplam 9.214 TL Anne Desteği Ödemeleri Yapılıyor
15 Yardımda Toplam 9.214 TL Anne Desteği Ödemeleri Yapılıyor

15 Yardımda Toplam 9.214 TL Anne Desteği Ödemeleri Yapılıyor

Devletin hemen her kesim üzerinde gerçekleştirmeyi amaçladığı destek paketlerinde annelere büyük bir fon ayrılmış durumda.

A+A-

Toplumun bütün katmanlarında uygulanması öngörülen ve hemen her kesimin ekonomiye doğrudan katkı sağlarken aynı zamanda sosyal hayatta da etkin şekilde yerini alabilmesi için destekleyici olan devlet yardımlarında büyük fonlar vatandaşların hizmetine sunulmaya devam ediliyor.

Yapılan çalışmaların özellikle çalışma hayatında bulunan ama zoraki şartlarından dolayı ekonomiye doğrudan katkı sağlamayan kişilere yönlendirildiği düzenlemelerde açıkça görüldüğü üzere kadınlar bu konuda en fazla desteklenen gruplar arasında yer alıyor.

Toplamda 15 farklı kalemde yapılan devlet yardımları için kadınlara kişi başı 10 bin tl ye yakın bir ödeme yapıldığı istatistiki veriler ile kamuoyunun bilgisine sunulurken; ödemelerden faydalanabilmek için vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Özellikle annelik bir kriter olarak ön plana çıkarken, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere başka her hangi bir şart aranmaksızın ilk çocuk için 300 tl verilirken, bu rakam ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 liraya çıkıyor.

Bu ödemelerin dışında kadınların doğum öncesi ve sonrası 8’er haftadan 4 ay boyunca izinli sayılması, süt parası, asgari ücret üzerinden izinli olunan zamanın da devlet tarafından karşılanması ve çalışılmayan 4 ayın maaşının doğrudan hesaplara yatması gibi önemli meblağlar anneler takdim ediliyor.

KOSGEB gibi kuruluşlarla da girişimci destek paketlerinden yararlandırılan kadınlara bunların dışında yeni eleman desteği, teşvik ödemesi, vergi muafiyeti gibi birçok destekte bulunulmaya devam ediyor. Kadınların bu desteklerin tamamından yararlanmasının ardından ise kişi başı 10 bin tl ye yakın devlet desteği alabilmesi mümkün oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.