1. HABERLER

  2. HABER

  3. 16 Yıl Kamu’da Hangi Meslekler Tercih Edildi! Kamu Mesleki Bilgiler
16 Yıl Kamu’da Hangi Meslekler Tercih Edildi! Kamu Mesleki Bilgiler

16 Yıl Kamu’da Hangi Meslekler Tercih Edildi! Kamu Mesleki Bilgiler

16 yıl içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarına kamu personeli alımlarında en çok hangi branşlarda alım yapıldı. Kamu mesleki bilgi ve kurumlara göre branş alım dağılım detayları haberimizde.

A+A-

Son 16 yıla göre kamu branş dağılımını haberimiz içerisinde sizlere sunuyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları en çok kamu personeli alımı branş bazda kamu mesleki bilgiler sunulmuştur. Bu anlamda öğretmenlik mesleği en çok ön plana çıkan olarak görülmektedir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yeni açıklanan verilere göre son on altı yıl içerisinde alınan kamu personeli alım sayıları şu şekilde değişti.

2002 yılından bu tarihe kadar Uzman alımı ve Müfettiş alımı gibi kariyer meslek mensubu sayısı 13 binden 58 bine yükseltildi.

2002 yılından bu tarihe kadar Hemşire alım sayısı ise 39 binden 154 bine çıkarıldı.

Aynı şekilde Doktor sayısı ise 37 binden 95 bine yükseltildi.

Son on altı yıl içerisinde yapılan öğretmen alımları ise 516 binden 920 bine çıkarıldı.

Son on altı yıl içerisinde din personeli alımı 68 binden 113 bine çıkartıldı.

Yapılan açıklama neticesinde 2002 yılında 1,6 milyon olan memur sayısı günümüzde 2,4 milyona ulaştığı açıklandı.
Bu açıklamalar ışığında son an altı yıl içerisinde en çok memur alımı Öğretmenlik mesleğine yönelik oldu. Bunu sırasıyla hemşire alımları, doktor alımları, uzman ve müfettiş alımları olmak üzere din görevlisi alımı son sırada yer aldı.

En düşük Devlet Memuru Maaşı 3 Bin 512 Liraya Çıktı. Milli gelirden kamu görevlilerine ayrılan payın da son 17 yılda ciddi miktarda artırıldığını anlatan Zehra Zümrüt Selçuk kamu sektörü çalışanlarının rakamlarını paylaştı.

2002 de 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığını Ocak 2019 itibarıyla 3 bin 512 liraya çıkarıldığı ve Nominal düzeyde yüzde 796, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 100 oranında artış sağlandığını. Yine 2002 de 578 lira olan ortalama devlet memuru aylığını Ocak 2019 itibarıyla 4 bin 243 liraya yükseltildiğini ve Nominal düzeyde yüzde 634 enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 64 oranında artış sağladığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.