1. HABERLER

  2. HABER

  3. 17 Yıl Sigortasız Çalışana Emeklilik Kararı Çıktı
17 Yıl Sigortasız Çalışana Emeklilik Kararı Çıktı

17 Yıl Sigortasız Çalışana Emeklilik Kararı Çıktı

Çalışarak emek verdiği zamanlarda bile sigortası yapılmayan vatandaşları umutlandıran emsal karar İş Mahkemesi tarafından açıklandı.

A+A-

Binlerce çalışan hemen her gün iş değişiklikleri, mevsimsel işçi, dönemsel işçi ve günlük işçi olarak birçok farklı iş tecrübesi ve birçok farklı çalışma yeri tecrübesi yaşarken, sigortasız işçi çalıştırmanın da önüne geçilememiş oluyor.

İşverenler özellikle denem süresi olarak tanınan yasal hakları kullanarak belirlenen süreç içerisinde daima işçi alıp daha sonra işten çıkartma yolunu tercih edebildikleri için de geçmişten bugüne kadar gelen binlerce mağduriyet vakası çözüm için mahkeme kapılarında taleplerde bulunuyor.

Türkiye genelinde bu vakaların kapsandığı dava sayısı şuan için milyonları geçmiş olsa da konu ile ilgili olarak İzmir’den gün içinde gelen bir haber, benzer mağduriyetleri yaşayan vatandaşlara umut oldu.

Emsal karar niteliğinde verilen karara göre; İzmir’de çalışan A.B aynı işyerinde 1995-2011 seneleri arasında bir tatil köyü lojmanında sezonluk işçi olarak hizmet veriyordu.

Süreç içerisinde yaklaşık olarak 16 sene emek verdiği zaman diliminde sigortası yapılmayan vatandaşın eşinin emekliliği sonrasında bu durum için 2015 yılında açtığı dava sonuçlandı.

İzmir 14. İş Mahkemesi bilirkişi raporu ve tanık ifadelerini inceledikten sonra, Bayraktar’ın 15 Mart 1995-20 Ekim 2011 tarihleri arasında 3 bin 825 gün çalıştığını tespit etti. Bahsi geçen bu çalışmanın SGK’ya tebliğ edilmediği konusunda tespit bulununca da iş mahkemesi ilgili davanın kabulüne karar verdi. 

Verilen kararlar ve yapılan incelemelerden sonra hükmedildiği üzere; Yargıtay 21. Hukuk Dairesi de istinaf mahkemesinin kararının kanuna uygun olduğu ve oy birliğiyle hükmün onandığı ilan edildi. Karar sonrası davacı Bayraktar emekli edilip maaşı bağlandığı da ayrıca açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.