1. HABERLER

  2. HABER

  3. 18 Yaşından Önceki Çalışmalar Memur Emeklisini Nasıl Etkiler
18 Yaşından Önceki Çalışmalar Memur Emeklisini Nasıl Etkiler

18 Yaşından Önceki Çalışmalar Memur Emeklisini Nasıl Etkiler

18 yaşından önce işçi olarak çalışma hayatına atılan ve daha sonra memur olup, memurluktan emekli olanların emekliği nasıl etkilenir?

A+A-

SSK Sigortasının Emekliliğe Etkisi
Deneyimli memurlar genellikle iş hayatına işçi, esnaf gibi mesleklerle başlamıştır. Daha sonra memuriyet fırsatı bulunca ise iş hayatlarına memur olarak devam etmişlerdir. Bu durumda eskiden emekli sandığı dışında ödenen sigorta primleri, memurun emekliliğini nasıl etkileyecektir?

18 yaşın altında çalışmak iş kanunu hükümlerine göre mümkündür. Hatta çocuk işçi adıyla nitelenen bu kesimin hakları da belirlenmiştir. Bu yüzden 18 yaş altında çalışan ve sigortası ödenen kişiler bu süreleri emeklilik hesabında saydırabilecektir. Ancak hesaplamalar konusunda bazı ayrıntılar mevcuttur. Mevzuatlarda yapılan yasal değişikliklerden ötürü bazı sınırlamalar mevcuttur. 

Sigorta primi ödenen her gün emeklilik için sayılacaktır. Bu durumda hizmet birleştirme yapılır. Ancak bu hususun bazı ayrıntıları vardır. Hizmet birleştirmeleri 2008 yılı Ekim ayından önceki çalışmalar için 2829 sayılı Kanuna göre yapılırken, 2008 yılı Ekim ayından sonraki çalışmalar için de 5510 sayılı Kanuna göre yapılır. 

5434 e tabi memurların, memurluktan önce geçen işçilik süresinde yaş önemli değildir. Bu süreler memur emekliliği için sayılacaktır. Memurluktan önce 18 yaşını doldurmamasına rağmen bir meslek ve sanatla uğraştığı için fiil ehliyetine sahip olanlar, memuriyete 18 yaşından önce başlamış sayılacaktır. 

Memur emekliliği için sigorta başlangıç yaşı önemli değildir. Önemli prim gün sayısı ve yaşın doldurulmasıdır. Bu yüzden 18 yaşından önce sigorta başlamış olması fark etmeyecektir. prim ödenmesi açısından ise baz alınacaktır. 
5510 sayılı kanuna göre 18 yaşını dolduranlar sigortalı sayılacaktır. 5510’a tabi memurların, 18 yaşından önce geçirdikleri sigortalılık süreleri baz alınmayacaktır. 

Sonuç
Açıklanan mevzuat hükümleri beraber değerlendirildiğinde işçilik ya da esnaflıkta 18 yaşından önceki sigortalılık memuriyeti çeşitli şekillerde etkiler. Memuriyet öncesinde ve 18 yaş altında geçen süreler, memurun emekliliği için hem hizmet hem de yaş tespiti için baz alınacaktır. Yaş için belirlenen sınır belli olduğundan etkilemeyecektir ancak prim gününü etkiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.