1999 Öncesi Sigortalı Emeklilikte Yüksek Maaş Alacak

1999 Öncesi Sigortalı Emeklilikte Yüksek Maaş Alacak

Emeklilik ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ve yurt genelinde bu konu ile ilgili talepte bulunan vatandaşlar için hem maaşları yükselmesinin gerçekleşmesi hem de erken emekliliğin mümkün olması için 1999 yılı önem ar ediyor.

Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş emeklilik için hayal kurmaya devam ederken; emeklilik hayalleri sürecinde iki önemli nokta ön plana çıkıyor. Erken emeklilik ve emekli olduktan sonra alınacak maaşları planlayan vatandaşlar için 1999 yılı önemli bir yıl olarak sistemde kayıtlara geçmeye devam ediyor.

Erken Emeklilik

Son yıllarda ilgili mevzuat ve yasalarda yapılan değişikliklerin akabinde prim gün sayısı ile ilgili olarak alınan kararlardan dolayı birçok vatandaş mağduriyet yaşadığını ve akranlarından geç emekli olmak zorunda kaldıklarını beyan ediyor.

Söz konusu durum hakkında yasaların müsaade ettiği bir erken emeklilik imkanı yer alırken; SGK’nın da  onayı ile resmileşen şartlara göre 1999 yılı öncesinde sigorta kaydı olan vatandaşların erken emeklilik için avantaj sağlayabildiği gözlemleniyor.

1999 yılı öncesinde sigorta girişi olan vatandaşların günümüz şartlarında 5000-7000 arasında prim gün sayısına sahip olmak gerekirken; 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşların 3600 gün prim şartına tabi tutuldukları biliniyor.

Askerlik Borçlanması Mümkün

Bu çalışma vesilesi ile 1999 yılı önem arz eden tarihten daha sonraki bir tarihe sarkan sigorta giriş gününü; askerlik yapılan süreç boyunca prim gün sayısı borçlanması yaparak, prim gün sayısını arttırmak ve sigorta başlangıç tarihini geriye çekmek mümkün olmaktadır.

1999 Öncesi Sigortalı Olanlar Yüksek Maaş Alıyor

Sigortalılık sürecinin akabinde edinilen maaşlar arasında bir sabitlik söz konusu değil. Benzer prim günleri ve çalışma sürecine sahip olan vatandaşların arasında dahi; emekliliğin söz konusu yıllara ait olan mevzuat bilgilerinden kaynaklı olarak maaş farklılıkları olabilmektedir.

Bu süreçte en avantajlı grup olarak 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşlar ön plana çıkmaktadır. 9 Eylül 1999 yılının milat olarak alınması ile yapılan hesaplamalar dahilinde bir vatandaşın emekli olabilmesi için; bu tarihten önce sigorta girişine sahip olmak; askerlik görevinin de bu tarihten önce yapılmış olması ve 15 yıllık sigortalılık sürecine sahip olup; 3600 prim günü ödemesinin yapılarak herhangi bir şekilde borçlanmanın kalmamış olması şartları talep edilmektedir.

Bu şartlar neticesinde ortaya çıkan sonuca göre 1999 yılı öncesinde sigortası başlayan vatandaşlar; 1999 yılı sonrası sigortası başlayan vatandaşlar ile eşit şartlarda çalışma hayatı tamamlamasına rağmen; 1999 öncesi emeklilik mevzuatına göre daha fazla maaş alma hakkına sahip oluyor. 

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum