1999 Yılından Önce Sigorta Girişi Olanlar Dikkat

1999 Yılından Önce Sigorta Girişi Olanlar Dikkat

Emeklilik ile ilgili yapılan yeni çalışmalar ve son 20 yıldır revize edilen kanunlardan muaf olan bir kesim olarak 1999 yılından önce sigorta girişi olan vatandaşların avantajları bulunmaktadır. 1999 yılı öncesi sigortalı olanların avantajları nelerdir? e

Türkiye genelinde hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak hizmet veren personellerin ilgi ile takip ettikleri emeklilik süreçlerinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Son 20 yıldır onlarca defa revize edilen emeklilik kanun maddelerindeki bürokratik engellere takılmaksızın erken emeklilik imkanına sahip olan vatandaşlar ise bir takım avantajları hak etmiş durumda bulunuyorlar. 

1999 Yılı Öncesinde Sigortalı Olanlar Dikkat

1999 yılı Türkiye’de ki emeklilik sistemi için milat kabul edilen kritik tarihlerden bir tanesidir. Bu yıl itibari ile emeklilik hesaplamaları yapan vatandaşlar, bu yıldan önce sigorta girişi yapan kişilere göre daha fazla kanuni müeyyideye maruz kalmaktadır.

12993-001.jpg 2020'de Memur Maaşı 478 Lira Artacak!

1999 Öncesi Sigortalı Olanların Avantajları Nelerdir

1999 yılından önce sigorta girişi yapılmış ve emeklilik planlaması yapan vatandaşların başlıca 3 farklı avantajı bulunmaktadır. İlk olarak prim gün sayısı, ikinci olarak yaş sınırı ve üçüncü olarak da maaş avantajına sahip olunmaktadır.

İlk olarak; bu yıldan evvel sigorta girişine sahip olan vatandaşlar diğer prosedürlere bakılmaksızın 3600 emeklilik prim şartını tamamlamaları ile birlikte başka şart beklemeden erken emekli olabilmektedir.

İkinci olarak; herhangi bir yaş şartı aranmayan bu emeklilik sisteminde prim gün sayısı asıl olarak baz alınmaktadır ve yaş şartının beklenmesi ayrıca söz konusu değildir. Son olarak ise 1999 öncesi sigortalı olarak emekli olan vatandaşların daha sonraki yıllarda emekli olan vatandaşlardan daha fazla maaş hak ettiği bilgisi sigortalar kurumu tarafından teyit edilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
120 Yorum