1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2002 Öncesi Yapılan Borçlanmalar Emekliliği Nasıl Etkiler?
2002 Öncesi Yapılan Borçlanmalar Emekliliği Nasıl Etkiler?

2002 Öncesi Yapılan Borçlanmalar Emekliliği Nasıl Etkiler?

Memurların göreve başladıktan sonra, 2002 öncesinde yaptıkları askerlik doğum gibi borçlanmalar emekliliği nasıl etkiler?

A+A-

2002 Yılında Ne Değişti?
Memurlar mesleğe başladıktan sonraki askerlik süresi, doğum süresi gibi borçlanmaları yapmaktadır. Mesleğe başlamadan önceki staj, yedek subay okul süresi ya da öğrencilik süreleri de borçlanılabilmektedir. Borçlanma ile bu süreler için prim borçları ödenir ve bu süreler de hizmet süresinden sayılır. Böylece memurun emeklilik hizmet süresi daha erken dolacaktır. 

Ancak 2002 yılı bir dönüm noktasıdır. 5434 sayılı kanuna tabi memurların emeklilik yaş grupları 23.05.2002 tarihinde yeniden düzenlenmiştir. Bu tarihten önce geçen ve sonradan borçlanılan süreler hizmetlere eklenir. Bu tarihten önce kadın memurun en az 17 tam yıl, erkek memurun en az 22 tam yıl çalışması olmalıdır. Çünkü 1999 öncesi göreve başlayan memurlardan kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl çalışma ile emekli olabilecektir. 

Kademeli yaş grubuna girilebilmesi için borçlanmalarla birlikte 23.05.2002 tarihindeki hizmeti 3 yıl ve daha fazla bir süreye tekabül edecekse borçlanma yapılmalıdır. Askerlik ya da doğum gibi sürelerin tamamının borçlanılmasına gerek yoktur. Sadece yetecek kadarını yani kısmi borçlanma yapmak mümkündür. 

1999 Yılı Sonrası
1999 sonrası göreve başlayan memurlar için 25 yıl hizmet şartına ek olarak yaş şartı aranır. Kadınlar 58, erkekler 60 yaşından önce emekli olamayacaktır. Bu yüzden borçlanma ile erken emeklilik sağlanamayacaktır. Erken emekli olmak için borçlanma yapacak olanlar varsa borçlanmaya gerek yoktur. 

1999 sonrası göreve başlayanların borçlanma yapması primi etkileyecektir. Ödenen prim gün sayısı daha fazla olacağı için emekli olunduğunda alınacak olan aylığı etkileyecektir. Ancak hatırı sayılır bir miktar fark etmeyeceğini de eklemeliyiz.

Sonuç olarak 1999 öncesi göreve başlayanlar 2002 yılındaki kademeli yaş grubuna girebilecektir. 2002 itibariyle hizmet yılının dolmasına 3 yıl kalanlar borçlanma yapmalıdır. Böylece daha erken emekli olma imkanı yakalarlar. 1999 sonrası işe başlayanlar ise yaş şartına yakalandığı için borçlanmalar erken emeklilik sağlamayacaktır. Bu kişiler her halükarda yaş sınırının dolmasını beklemek zorundadırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.