1. HABERLER

  2. HABER

  3. 2017 İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir
2017 İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir

2017 İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir

İşsizlik maaşı alabilmek için işsiz olan kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara uyan vatandaşlara işsizlik maaşı kriterlerine göre maaş verilmektedir. Yine maaş verilecek süreyi de son 3 yıldaki prim günü belirlemektedir. İşte 2017 işsizlik maaş

A+A-

İşsizlik maaşını etkileyen faktörler arasında son 4 aya ait brüt maaşınız, son 3 yıldaki prim gününüz etkilemektedir.

Milyonlarca iş arayan vatandaş, devletin kendilerine bu süreç içerisinde yardım etmelerini beklemektedir. Devlet ise belirlediği şartları yerine getiren adaylara gereken yardımı yapmaktadır.

İşsizlik maaşı için başvurular ikamet edilen ildeki İŞKUR merkezlerine veya İŞKUR resmi internet sitesine yapılmaktadır. Başvuru yapılacaksa dikkat edilecek etmen, adayın işten ayrılmasından sonraki 30 gün içerisinde bu başvuruyu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Adaylarda aranan özellikler ise şu şekilde belirtilmiştir:

2017 işsizlik maaşına başvuru yapabilmek için kendi isteği dışında çalışmak istemesine rağmen işini kaybetmiş olmak, son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortasını yatırmış olmak, son 120 gün içinde ise prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak gerekmektedir. Başvuruların geçerli olması için işten ayrıldıktan 30 gün içinde başvuruların yapılması gerekmektedir.

Peki 2017 işsizlik maaşları ne kadar? Aylık brüt 1500 TL maaş veren bir işte çalıştığınızı, son 3 yıldaki prim gününüzü de en az 600 gün ödemiş olduğunuzu hesaba katarsak aylık 595 TL işsizlik maaşı almanız gerekmektedir. Aylık brüt maaşınız 2000 TL ve gereken diğer şartları sağlıyorsanız işsizlik maaşınız 793 TL olacaktır. Peki işsizlik maaşı kaç gün süreyle verilecek?

İşsizlik maaşının verilme süresi son 3 yıl içinde ödemiş olduğunuz işsizlik sigortası primi ile doğru orantılıdır. 600-900 gün süresince ödeyenler 6 ay, 900-1079 gün süresince ödeyenler 8 ay ve 1080 gün ve fazlası ödeyenler 10 ay süreyle işsizlik maaşından faydalanabileceklerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.