2017 Ramazan Fitresi Ne Kadar

2017 Ramazan Fitresi Ne Kadar

Diyanet İşleri Başkanlığına Bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Ramazan Fitresinin 2017 yılında ne kadar olduğunu açıkladı. 2018 Ramazan ayına kadar geçerli olan fitre kimlere verilir. Fitrenin verilme tarihi ne zamana kadar tüm detaylar…

Müslüman aleminin üzerine vacip olan Ramazan fitresi 2017 yılında kişi başı 16 TL olarak belirlendiği açıklandı. Din İşleri Yüksek Kurulunun açıklamalarında fitrenin belirlenmesini ülkemizin Sosyo ekonomik hayat standartlarına göre belirlediklerini aktardı.

Fitre Ramazan bayram sabahına ulaşan her müslümanın vermesi gereken vaciptir. Bir kişi eğer Ramazan bayram sabahına ulaşırsa fitresini vermek zorundadır. Daha önceden fitre verilebilir mi evet verilebilir. Ancak vacip olan Ramazan Bayramına ulaşanlar içindir.

Fitre Ramazan Bayramı başlaması ile birlikte fecrin doğumundan itibaren başlamakta olduğunu açıklayan Din işleri hayırlı olan ise Bayramdan önce fakirlere verilmesidir. Çünkü önceden verilen fitreler, ihtiyaç sahibi Müslümanların bayrama sevinçli girmelerini sağlamakta olduğundan çok büyük bir sevap alınacağıda göz önünde bulundurulmalıdır, denildi.

Fitreler kimlere verilir: Fakir olmak kaydı ile kayın pedere, kayın valideye, kayın biradere, üvey anne ve babaya, üvey evlada, kardeşe, komşuya, damada, geline, fakir dosta ve arkadaşlara Müslüman olmak kaydı ile verilir.

Fitre kimlere verilmez: Babaya, Anneye, çocuğuna,  zenginlere, zengin sayılacaklara, gayrimüslimlere ve inancı açıkça inkar edenlere fitre verilmez. Verilse dahi kabul olmayan vacibi yerine getirmiş sayılacaklarından Allah katında her hangi bir sevabı bulunmamaktadır.

Fitrenin amacı: Tevbe Süresi (Sadakalar Allahtan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekat toplayan memurlar, kalpleri islama ısındırılacak olanlarla köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.)

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tüm islam aleminin Ramazan bayramını kutlar, Sevgi kardeşlik dostluk ve ümmetçilik bilincinin şuuruna ermemiz umuduyla nice Ramazanlara diyerekten duyuru yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.