1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 2017 Yılında Kansere 1.5 Trilyon Dolar
2017 Yılında Kansere 1.5 Trilyon Dolar

2017 Yılında Kansere 1.5 Trilyon Dolar

Norveç Oslo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Kısa; Kansere tüm dünyada dolaylı yada doğrudan harcanan para 2017 yılında 1.5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor dedi.

A+A-

Kanser Hastalığını küresel boyutta faturası 1.5 trilyon dolar olduğu tahmin edilirken en çok kanser harcamasını 90 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri yaptı.

Oslo Üniversitesinde  sağlık ekonomisi ve politikası konularında çalışmalar yapan Prof. Dr. Adnan Kısa Kanser hastalığını dolaylı veya doğrudan küresel faturası 2017 yılı için 1.5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Hesaplamaya kanser tedavisinde kullanılan ilaç, hastanede yatma tedavileri gibi doğrudan olan maliyetler ile işgücü ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi dolaylı etkenlerde hesaplanıyor.

Kanser harcamalarına en çok para harcayan ülke 90 milyar dolar ile ABD, 57 Milyar dolar Japonya 165 Milyar dolar Avrupa Birliği devletleri en çok harcama yapan diğer devletler. En çok harcama yapan Amerika Birleşik Devletlerinin 2020 de 157 milyar dolar harcayacağı öngörülüyor. Türkiye'de bu harcamalar 3 milyar dolar dolaylarında.

Gelişmiş ülkelerde harcamaların daha çok kanser hastalığını engelleye yönelik harcamalar. bu harcamalar maliyeti düşük tüm toplumu kapsayan halk sağlığı stratejileri olarak biliniyor.

Avrupa birliği sağlık bütçelerinde küçülmeye gidiyor. Yunanistan, İspanya,İngiltere, Portekiz gibi ülkeler sağlık bütçelerinde küçülmeye gitmiştir. ancak bu ülkeler kanser tedavilerinin kaliteden ödün vermeden tedavide süreklilik sağlamak istemektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.