2019 Burs Veren Üniversiteler Belli Oldu Hangi

2019 Burs Veren Üniversiteler Belli Oldu Hangi

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber milyonlarca adayı tercih heyecanı sardı. Adaylar, 2019 yılında hangi üniversitenin ne kadar burs verdiğini merak ediyorlar.

15-16 Haziran 2019 tarihinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları, ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden 17 Temmuz 2019 tarihinde saat 01.15’te yayınlandı.

Sınav sonuçlarının yayınlanmasının ardından adayları tercih heyecanı sardı. Tercih yapmak isteyen adayların 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden elektronik ortamda başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Adayların tercih döneminde en merak ettiği konular arasında burs veren üniversitelerin hangisi olduğu ve hangi üniversitenin ne kadar burs verdiği oldu.

Burs veren üniversiteler kapsamında dikkat çeken üniversiteler vakıf üniversiteleri oluyor. Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı kapsamında yerleşen öğrencilere yurt, kitap bursu veya cep harçlığı verilmektedir.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan veriler kapsamında tüm öğrencilerine burs sağlayan üniversite İbn Haldun Üniversitesi oldu. Öğrencilerin %20’sine burs veren üniversiteler ise Bilkent Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi oldu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencilerin %19’ua, KTO Karatay Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Lokman Hekim Üniversitesi %18’ine burs vermektedir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencilerin %14’üne, TOBB Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ise %13’üne burs sağlamaktadır.

Burs programları incelendiğinde en fazla bursiyerin yer aldığı fakülte tıp fakültesi oldu. Tüm bursiyerler arasında bursiyerlerin %14’ü tıp fakültesinde eğitim görmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.