1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2019 İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplaması
2019 İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplaması

2019 İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplaması

İOKBS bursluluk sınavı sürecinde hangi öğrenci kaç puan alarak başarı elde edebiliyor? Burs kazanabilmek için alınması gereken puanlar kaç oluyor? Detaylar haberimizde…

A+A-

Milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı İOKBS bursluluk sınavı puanlarının nasıl tespit edildiği ve hangi öğrencilerin kaç puan almaları gerektiği konularını hem veliler hem de öğrenciler internetten sorgulamaya devam ediyor. 

Öğrencilerin katılım sağladıkları bursluluk sınavından başarılı olabilecekleri puanların hesaplanabilmesi için adayların tercih ve cevap kaydettiği optiklerin toplanarak okuyucudan geçirilmesi gerekmektedir. Her bir test için üçte bir yanlış cevaplar tespit edilerek doğru cevaplardan çıkartılır ve öğrencilerin net cevapları kayıt edilmiş olur.

Her bir öğrenci için bu süreçte sınavda yer alan dört farklı alanı kapsamak üzere dört farklı ham puan tespit edilir ve öğrencinin sınav sonuç belgesinde bu puanlar ham puan olarak kayıtlara geçer.

Tüm öğrencilerin ham puanlarının toplamı hesaplandıktan sonra sınava katılım sağlayan öğrencilerin toplam sayısına bölünür ve her bir test için ortalama puan hesaplanmış olur.

Ham puanların test ortalamaları ile bölünmesinden ortaya çıkan rakam her bir test için ilgili standart sapmayı verirken, öğrenciler standart puanlarına, testlere ait ortalama puanlara ve standart sapmalar ile arada oluşabilecek farkların hesaplamış olmaktadır.

Her test için hesaplanan standart puanların toplamı ise Ağırlıklı Standart Puanı vermektedir. Bu işlemleri yapan ve ilgili birimlerin sunduğu katsayısı tablosunu formüllerine adapte eden öğrenciler netlerine göre puanlarını hesaplayabilmektedir. Optik kağıda işaretleme yapmayan adayların puanları hesaplanmayacaktır.

İOKBS Bursluluk Sınavını Kazanabilmek için ise; 5.sınıfların diğer çocuk(DÇ) taban puanı 450-tavan puanı 500. Sınıf öğretmen çocuğu (SÖÇ) kontenjan taban puanı 311, tavan puanı 496 puandır. 6.sınıf DÇ: tavan/taban puan 419-500 ve SÖÇ tavan/taban puan 172-494’tür.

7. sınıflarda DÇ taban/tavan puanı 409-499 iken; SÖÇ puanları ise 163-500 olarak tespit edilmektedir. 9. Sınıf DÇ tavan/taban puanı 152-479 iken SÖÇ ise 129-359 olarak açıklanmıştır. 10. Sınıflarda DÇ puanı 388-488 olarak belirlenmiş olup; SÖÇ ise 129-359 olarak tespit edilmektedir. 

Son olarak 11. Sınıflarda ise; DÇ puanları taban/tavan olarak 405 ile 500 olarak tespit edilmiş olup; SÖÇ ise 205 ile 468 puanları arasından kayıtlara geçmektedir.

İOKBS bursluluk sınavına katılım sağlayan öğrencilerin başarılı olarak mükafat elde edebilmeleri için ise toplamda en az 80 net yapmaları gerekmektedir. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum