1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. 2019 Polislik Başvurusu; POMEM 2500 Polis Alımı Başvuruları
2019 Polislik Başvurusu; POMEM 2500 Polis Alımı Başvuruları

2019 Polislik Başvurusu; POMEM 2500 Polis Alımı Başvuruları

2019 polislik başvurusu, POMEM 2500 polis alımı başvuruları alınacağı sözlenmiş ancak halen 2250 bay ve 250 bayan polis alımı yapılmadı. POMEM polis alımı başvuruları ne zaman olduğu hakkında açıklama yapıldı mı?

A+A-

2019 polislik başvuruları ne zaman başlayacak? Polis olmak isteyen bir adayın ne tür özellikleri olması isteniyor. Polis alımı başvuru şartları arasında neler var. Polis olmakta TYT puan şartı bulunacak mı? İşte polis alımı ile ilgili tüm detaylar.

Polislik Şartları Hali hazırda pek çok farklı şekilde polis alımı gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi lisans veya ön lisans mezunlarının başvurabildikleri POMEM’dir. KPSS puanına göre sıralamaya tabi tutulan adaylar fiziki yeterlilik sınavı ile mülakat sınavlarından geçmektedir.

Tüm aşamaları başarılı bir şekilde geçen adaylar 6 aylık bir eğitimin ardından polis memuru olarak göreve başlamaktadır.

Polis alımı başvuruları ne zaman sorusuna yanıt olarak, alımlar halen yayımlanmamış olup eylül ayı içerisinde yayımlanması bekleniyor. Bakan soylu açıklamaları ile bu tarihte yapılması ön görülüyor. başvurular veya kılavuz yayımlandığı zaman sitemiz üzerinden takipçilerimize aynı anda sunulacaktır.

Genel Başvuru şartları;

T.C. vatandaşı olmak.

Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),Kadınlar için 162 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkum olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum