1. HABERLER

  2. HABER

  3. 2019 TİS Görüşmeleri İçin En Düşük İşçi Ücreti 3500 TL
2019 TİS Görüşmeleri İçin En Düşük İşçi Ücreti 3500 TL

2019 TİS Görüşmeleri İçin En Düşük İşçi Ücreti 3500 TL

2019 Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında masaya oturulacak olan maddeler belirlenmeye başladı, belirlenen maddeler bakanlığa sunuldu.

A+A-

Sendikaların ve işçi konfederasyonlarının yoğun şekilde mesai harcadıkları 2019 Toplu İş Sözleşmeleri süreci kapsamında işçilerin sosyal hakları ve özlük hakları konusunda talep edilen maddeler şekillenmeye başladı.

Üzerinde mutabakata varılması öngörülen maddeler tartışmaya açılırken, sendika yetkilileri de, işçilerin avantajına olan ve gerçekleşmesi elzem olan maddeleri listeleyerek, değişikliklerin yapılması talebi ile bakanlığa iletti.

Türk İş Sendikasının süreç içerisinde etkin rol oynadığı bilinirken, yaklaşık olarak 12 maddede listelenen talepler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a iletildi.

Sıralanan maddeler arasında en dikkat çeken ve işçiler için hayati öneme sahip olan madde de talep edilen rakam göre, en düşük işçi ücretinin 3500 TL olması talep ediliyor.

Ayrıca; listede yer alan diğer maddelere göre; bahsi geçen rakama erişebilmek için devlet bütçesi hesaplaması yapılarak 2 sene içerisinde 4 dönem bazında maaş iyileştirmeleri işçi maaşlarına yansıtılmalıdır, ibaresi yer aldı.

Bir başka madde de ise işçilerin uzun süredir talep ettikleri; geçici işçiler, taşeron işçiler, yetki anlaşmazlığı devam eden işletmelerden kaynaklanan mağduriyetler ve ek ödemelerin dışında kalan sosyal yardımlardan faydalanabilme hakları dahilinde değişikliklerin yapılması hakkında maddeler bakan Selçuk’a iletilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.