1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. 2019 TİS Hakem Kurulu İlk Toplantısını Yapıyor
2019 TİS Hakem Kurulu İlk Toplantısını Yapıyor

2019 TİS Hakem Kurulu İlk Toplantısını Yapıyor

2019 TİS Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin akabinde yetkili karar mercii olan Hakem Kurulu bugün (24.8.2019) itibari ile ilk toplantısını yapmaya başladı.

A+A-

Milyonlarca memur, kamu personeli, kamu işçisi, taşeron ve personelin dikkatleri 2019 TİS görüşmelerine çevrilmiş durumda. Çalışanların neredeyse tamamı, sendikalar ile hükümet arasındaki müzakerelerin akıbetini merak ediyor.

Son yılların en çalkantılı TİS sürecini deneyimleyen Türkiye, hem sendikaların vadedilen taleplerden farklı maddeler imza atması ile hem de hükümet tarafından gelen ve çalışanlar arasında memnuniyetsizlik meydana getiren teklifleri tartışmaya devam ediyor.

TİS Görüşmeleri Son Aşamada

Memur zammı, işçi zammı, personel özlük hakları gibi konuların görüşüldüğü ve müzakere edildikten sonra kısmen uzlaşmaya varıldığı maddeler üzerinden ilerleyen sürecin son aşamasına gelindi. İlgili tutanaklar hakem kuruluna tebliğ edildi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Toplanıyor

Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında uzlaşmaya varılan maddelerin dışında bir de uzlaşma elde edilemeyen ve görüşmelerden sonuç alınamayan maddelerin varlığı, TİS görüşmelerinin son aşamasını olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun toplanmasını daha da önemli hale getiriyor. Kurul ilk toplantısını bugün gerçekleştiriyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun Görevi Bu Sefer Daha Zor

Son olarak 2012 -2013 Toplu İş Sözleşmeleri için görev tayin hakkı verilen Kamu Görevlileri Hakem Kurulu için aradan geçen 7 yıl zarfından sorumluluk haddi daha da artan TİS tutanaklar dosyası teslim edildi. 7 yıl önceki tutanaklarda uzlaşılan maddeler ile uzlaşılamayan maddeler ayrı ayrı dosyalanırken bu sefer memurların endişe duyduğu konu olarak uzlaşılan maddeler de aynı tutanakta masaya getirilmiş oldu.

Bugün başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu görüşmeleri Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş başkanlığında toplanmış olup; Kurulun tüm sekreterya hizmetlerini ise Devlet Personel Başkanlığı’nın üstelendiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.