1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. 2019 Yılı 4/D Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında
2019 Yılı 4/D Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında

2019 Yılı 4/D Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında

Yıllardır kadroya geçmeyi bekleyen ve nihayet kadrolu çalışan statüsüne dahil olan taşeron işçilerin 4/D statüsündeki maaşları nasıl olacak?

A+A-

Taşeron işçiler kadroya geçmiş olsa da sendikalar tarafından yapılan açıklamada mağduriyetlerin kısmen devam edeceğinin sinyalleri veriliyor. Yapılan genel açıklamalarda, taşerondan Kadroya geçen işçilerin konu alındığı ve daha önce gerekli kurumlar ve bakanlıklarda da yapmış olduğumuz görüşmeler üzerine maalesef asgari ücret zammı yansımayacaktır ifadeleri yer buluyor. Buna karşın ücretlerinde ciddi oranda sorunlu olan emekçiler için ise sosyal yardımlar hariç ve 2019 'daki yüzde 4 zam da maaşa yansıtıldıktan sonra maaşı asgari ücret altında kalan olursa o aradaki fark tamamlaması yapılacaktır açıklamalarında bulunuluyor. 

Bu gelişmelere göre yıllardır kadro için mücadele veren taşeron işçilerin yıllar sonra gerçekleştirebildikleri hedeflerine ulaşmış olmalarına rağmen, sosyal haklar ve asgari yaşam standartları gereği zorlu süreçlerini tamamlayamadıklarını söylemek mümkün. İşçilerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için de sendikalar tarafından yoğun bir çalışma yapıldığı gözlemleniyor.

Konuyla ilgili olarak gelişmeler hız kazandı ve taşeronlara yansıması öngörülen ücretler hakkında da rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.

2019 yılına girdiğimiz ilk ayda tüm çalışanlar yeni yılla birlikte maaşlarını zamlı aldı. Hükumet önce emekliye ikramiye müjdesini vermişti ve ardından 3.5 milyon kamu çalışanının yüzünü güldürecek reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlandığını açıklamıştı. Bu gelişmelere ek olarak kamuda çalışan binlerce sözleşmeli personelin (4B) izin hakları iyileştirileceğinin de bilgisi verilmiş oldu. Ön kabul gören çalışmalara göre çalışanların izin süreleri uzatılacak ve bir sonraki yıla devredilebilecek. Taşeron düzenlemesi ile geçici personel statüsünden (4C) 4B'ye geçen personelin maaş takviminde de eşitlik sağlanması planlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum