1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2019 Yılı Engel Oranına Göre Engelli İndirim Miktarı
2019 Yılı Engel Oranına Göre Engelli İndirim Miktarı

2019 Yılı Engel Oranına Göre Engelli İndirim Miktarı

2019 yılında yapılacak olan engelli indirimi bazı personellerin aylık net ücretini etkilemezken, bazılarının ücretini ise arttırıyor. 2019 Yılı Engelli İndirimi Ne Kadar?

A+A-

Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilerden çalışma gücü kaybı olan varsa, bu kayıp derecesine göre engelli indirimi uygulanıyor. Engelli olan personel ve sağlıklı personelin engelli yakınları için engelli indirimi uygulanır. Çalışan personelin aylık geliri, bulunduğu vergi dilimi, asgari geçim indirimi gibi etkenlere göre engelli indirimi farklılık gösteriyor. 

2019 yılında ücretlerin güncellenmesi ile engelli indirim miktarı da cüzi şekilde arttı. Engelli kişinin engel derecesine göre engelli indirimi yapılabilecektir. 

Üçüncü derece engelli için 290 TL, ikinci derece engelli için 650 TL ve üçüncü derece engelli için 1200 TL engelli indirimi yapılır.

Engelli İndiriminin Maaşa Katkısı Var Mı?
Çalışanın gelir vergisine esas matrah üzerinden engelli indirimi yapılır. Kalan miktardan asgari geçim indirimi hesaplanır. Kalan miktardan da gelir vergisi hesaplanır. Engelli indiriminin düşülmesi ile çalışanın gelir vergisi diliminin değişip değişmediği önemlidir. Çünkü vergi dilimine göre gelir vergisi alınacaktır. Ancak tüm bu hesaplamalar yapıldıktan sonra hesaplanan gelir vergisi pek değişmemektedir. Yani engelli indirimi maaşa ya hiç etki etmezken ya da hatırı sayılmayacak kadar cüzi şekilde etkilemektedir. Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu engelli yakının olması durumunda gelir vergisinde ciddi bir değişiklik olmayacaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.