2019 YKS Güncel Kontenjan Kılavuzu Yayımlandı

2019 YKS Güncel Kontenjan Kılavuzu Yayımlandı

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM tarafından 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları YKS bölümleri ve kontenjanlar kılavuzu yayımlandı.

Kontenjan Kılavuzu Yayımlandı
17 Temmuz 2019 tarihi itibariyle 2019 YKS sonuçları açıklanmıştı. Puanını öğrenen adaylar artık tercihlerini yapmak için araştırmalara başladı. ÖSYM ise 18 Temmuz tarihinde yani bugün tercih kılavuzunun güncel halini yayımladı. 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları YKS bölümleri ve kontenjanlar kılavuzu ile adaylar tercih edecekleri bölümleri netleştirecektir. Kılavuzda üniversitelere ait güncel bölümler ve kontenjanlar yer almaktadır. Geçen sene o bölüme yerleşilen en düşük ve en yüksek puan ile sıralamalar yer alacaktır. 

Adaylar tercihlerini oluştururken puanların yanı sıra sıralamaları da dikkate almalıdır. Açıklanan kontenjanlar da adayları yakından ilgilendirmektedir. Tercih yaparken sıralamalar yüksek puanlı bölümden düşük olana doğru yapılmalıdır. 

Tercihler Ne Zaman Başlıyor?
2019 YKS tercihleri 23 Temmuz 2019 tarihinde başlayacaktır. Son başvuru tarihi ise 29 Temmuz 2019 saat 23.59’a kadar devam edecektir. Adaylar ÖSYM’nin AİS sistemine girerek tercihlerini oluşturacaktır. Adaylar başvuru yapabilmek için TC kimlik numarası ve AİS şifresini kullanacaktır. Bu şifrelerini kaybetmemelidirler. 
Adaylar tercihlerini oluşturmadan önce yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları kısmını okumalıdır. Bunun için tercihlerinde belirtilen kodları incelemelidirler. Kodlarda bölümlerle ilgili özel açıklamalar yapılmaktadır. 

Adaylar başvurularını bu şekilde online olarak tamamlayacaktır. Başvuru merkezlerine giderek başvuru yapılmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.