1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2019/3 Yeminli Mali Müşavirlik Sınav Takvimi Belli Oldu
2019/3 Yeminli Mali Müşavirlik Sınav Takvimi Belli Oldu

2019/3 Yeminli Mali Müşavirlik Sınav Takvimi Belli Oldu

8 Eylül tarihli Resmi Gazete ile 2019/3 yeminli mali müşavirlik için başvuru ve sınav tarihleri yayımlandı.

A+A-

Başvuru Usulü
8 Eylül tarihli Resmi Gazete ile yeminli mali müşavir alımı için takvim açıklanmıştır. Bunun üzerine TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği tarafından yeminli mali müşavirlik duyurusu yayımlandı. 2019/3. Dönem YMM ayrıntıları duyuruda ilan edildi. Başvuru şartları, başvuru usulü ve tarihleri adaylara duyuruldu. 

Mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik sınavları yalnızca Ankara’da yapılacaktır. Sınavlar 14 ile 24 Aralık tarihleri arasında yapılacaktır. YMM sınavına giren adayların sınırsızca hakkı yoktur. Sınava girmek için belirli sayıda hak tanınır. Bu haklardan birinde kazanmak gerekir. Tüm haklarda başarısız olunursa artık sınava başvuruları kabul edilmeyecektir. Adaylar sınav haklarını mutlaka öğrenmeli ve sonrasında başvuru yapmalıdır. 

Bu sınavlara ilk kez girecek olan kişiler 13 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında başvuru yapılacaktır. Sınava tekrara girecek olanlar ise 14 Ekim ile 16 Kasım 2019 tarihleri arasında başvuru yapacaktır. Bu kişiler sisteme giriş yaparak ne kadar hakları kaldığını öğrenmelidir. Aksi takdirde son haklarını kaçırmış olabilirler. 

Sınava katılacak olan adaylar istenen asgari hizmet şartını sağlamalıdır. Bu sürenin hesaplanması için 14 Ekim 2019 tarihi baz alınacaktır. Belirlenen tarih itibariyle asgari süreler dolmuşsa başvurular kabul edilecektir. Bu süre fiilen çalışılarak geçirilmiş olmalıdır. 

Başvuru Şartları
Yeminli mali müşavirlik (YMM) sınavına girmek isteyen adaylar için sınav konuları da yayımlanmıştır. sınav konusu muhasebe alan bilgisi şeklinde olacaktır. finansal yönetim, revizyon, finansal muhasebe, vergi tekniği, yönetim muhasebesi, vergi hesaplama, SPK mevzuatı ve dış ticaret gibi alanlardan sorular sorulacaktır. 

YMM olmak için 10 yıllık hizmet şartı aranır. 14 Ekim 2019 tarihinde meslekte fiilen 10 yılın tamamlanması gerekir. En az 10 yıl boyunca serbest muhasebeci mali müşavirlik yapanlar bu sınava girecektir. 

Sınavda başarılı olanlar yeminli mali müşavirlik ruhsatı alırlar. Bundan sonraki meslek hayatlarına ise YMM olarak devam ederler ve daha nitelikli bir işi yerine getirirler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.