1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. 2019’da Emniyet Personellerinin Taltifleri de Artacak
2019’da Emniyet Personellerinin Taltifleri de Artacak

2019’da Emniyet Personellerinin Taltifleri de Artacak

Maaşlara gelen zam ile birlikte polislere ödenen taltif ücretlerinde de artışa gidildi ve katsayı 0,13’e çıkarıldı. 72 Maaş Taltif Alınabilir...

A+A-

Mevzuatlarımıza göre emniyet mensupları gösterdikleri başarıların karşılığı olarak taltif hak etmektedir. Taltiflerin hesaplanması ise gösterge, ek gösterge ve katsayı bileşenlerinin birlikte değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Yeni yılda bu katsayı oranı 0,13 olarak belirlendiği için tüm emniyet teşkilatı mensuplarının taltifleri artacak.

Bir yıl içerisinde toplamda 3 defa toplanan taltif kurulundan memurlara 72 maaş taltif yazılabilir. Tek bir toplantıda ise maksimum 24 taltif yazılması söz konusudur. Bu taltifin miktarı ise maaş olarak adlandırılmasına rağmen bir maaş elbette ki değildir. 

Memurların göstergeleri ile ek göstergelerinin toplamının 0,13 katsayısı ile çarpımı ile elde edilen rakam bir maaş taltife denk gelmektedir. Buna göre birinci sınıf bir emniyet müdürünün tek taltifi 665 liraya ulaşmaktadır. 665 liralık taltiften toplam 72 tane alabileceğini de hatırlatalım.

Ancak rütbe ve kıdem yılı azaldıkça bu ücret de düşmektedir. Dolayısıyla toplam alınan taltif miktarı da ciddi oranda düşüş göstermektedir. Ayrıca pek çok polisin meslek hayatı boyunca sınırlı sayıda taltif aldığını da belirtmek gerekir. Fakat başarılı polislerin ödüllendirilmesi konusunda etkili bir yöntemdir. Her ne kadar geçmişte FETÖ’nün elinde amacı dışında kullanılmış olsa da şimdilerde personel motivasyonunu artırmak için ideal bir yöntemdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.