2020 Kurban Bayramı ve Resmi Tatil Son Durumları Takvimi

2020 Kurban Bayramı ve Resmi Tatil Son Durumları Takvimi

Kurban Bayramının yaklaşması ile vatandaşlar hem kurban alma telaşına düştüler hem de bayram tatili hangi güne denk geliyor, tatil 9 gün olacak mı konusunu merak etmeye başladılar.

Bilindiği gibi bayram günlerinin hafta içine denk gelmesi durumunda aradaki veya sondaki günler bayram tatili ile birleştirilerek bayram tatilinin daha uzun olması sağlanmaktadır. Kurban bayramı yaklaşıyor ve vatandaşlar yine böyle bir birleştirme olacak mı, bayram tatili daha uzun olacak mı diye merak ediyor.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Bu sene Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak ve 4 gün boyunca sürecek. Kurban Bayramı’nın son günü 3 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor. 30 Temmuz Perşembe günü ise arefe günü olduğu için mesailer yarım gün olacak.

Buna göre;

Kurban Bayramı Arefesi – Yarım Gün – 30 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı – 1. GÜN – 31 Temmuz Cuma
Kurban Bayramı – 2. GÜN – 1 Ağustos Cumartesi
Kurban Bayramı – 3. GÜN – 2 Ağustos Pazar
Kurban Bayramı – 4. GÜN – 3 Ağustos Pazartesi

Kurban Bayramı başlangıç ve bitiş günlerinin Cuma ve pazartesi günlerine denk gelmesi sebebi ile bu yıl Kurban Bayramının 9 gün olması pek mümkün görünmüyor.

Vatandaşlar ise 30 Temmuz perşembe günü yarım gün arefe günü tatil olduğunu belirterek 29 Temmuz çarşamba gününden 5 ağustos çarşamba gününe kadar 7 günlük bir tatil olabilir mi diyerek düşünüyorlar. Kurban Bayramı tatilin diğer günlerle birleştirilip birleştirilmeyeceği hakkında kesin karar bayram öncesinde hükümet tarafından açıklanacak.

Diğer Resmi Tatiller

30 Ağustos 2020 Pazar---Zafer Bayramı

28 Ekim 2020 Çarşamba ---Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 2020 Perşembe---Cumhuriyet Bayramı

1 Ocak 2021 Cuma ----Yılbaşı

Kurban Bayramının Önemi Nedir?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça'da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir. İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur'an'da Hz. Âdem'in iki oğlunun Allah'a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık'ta İsâ'nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba'nın oğlu İsâ'yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum