2020 Lise KPSS Yapılmayacak Mı?

2020 Lise KPSS Yapılmayacak Mı?

Her sene çift yıllarda yapılan lise KPSS 2020 yılında yapılmayacağı söylentileri doğru mu? İddialar Devam Ediyor…

KPSS sınavlarından alınan puanlar ile işçi, memur ve sözleşmeli personel gibi alımlar yapılmaktadır. Devlet kurumlarına yapılan pek çok alım için KPSS kullanılmaktadır. KPSS lise, önlisans ve lisans düzeyinde olmak üzere 3 çeşit yapılıyor. Son dönemlerde lise KPSS’nin artık yapılmayacağı söylentileri dolaşıyor. 

Lise ve önlisans KPSS sınavları her sene çift yıllarda yapılmaktadır. En yakın tarihlerde 2014 ve 2016 lise KPSS sınavları yapılmıştır. Ancak 2018 yılı için lise KPSS olmayacağı iddia edilmişti.  Buna rağmen 2018 yılında sınav yapılmıştır. Bu sefer de 2018 lise KPSS’nin son olduğu ve bir daha yapılmayacağı iddia edilmiştir. Şimdilerde ise 2020 yılında lise KPSS yapılmayacağı iddiaları dolaşmaktadır. 

9 Kasım 2018 tarihli düzenleme ile lise mezunu işçi alımları için KPSS şartı aranmamıştır. Yaş, askerlik, sertifika gibi kriterlere göre adaylar belirlenerek kontenjanın 3 katı kadar aday kura ile seçilmiştir. Seçilen kişiler sözlü sınavdan sonra işe alınmıştır. Bu durum KPSS yapılmayacağı iddialarını güçlendirmiştir.

Diğer yandan lise KPSS ile sadece işçi değil lise mezunu memur ve sözleşmeli personel alımı da yapılmaktadır. Bu alımlarla ilgili henüz bir düzenleme yapılmamıştır. KPSS ile ilgili düzenlemeler DPB ve ÖSYM tarafından ortaklaşa yapılır. Böyle bir düzenleme olmadığına göre 2020 lise KPSS yapılmayacağı iddiaları dayanıksızdır. Kamu personeli alımı ilanları İşkur İş İlanları ile Memur Alımı sayfamızdan yayımlanmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum