2020 memur maaşları ne kadar? Yeni mezun üniversiteli memur maaşı

2020 memur maaşları ne kadar? Yeni mezun üniversiteli memur maaşı

2020 yılı memur maaşlarının ne kadar olduğu merak edilen konular arasında yer alıyor. Üniversitelerden yeni mezun olan memurların maaşları belli oldu! İşte zamlı memur maaşları ve yeni mezun üniversiteli memur maaşı…

Kariyer planlaması dahilinde kamu kurum ve kuruluşlarında memur unvanı ile görev alabilmek için çalışmalar yapan memur adaylarının en çok merak ettiği konuların başında; memur maaşlarının ne kadar olduğu sorusu geliyor.

Yapılan açıklamalar ve edinilen son ekonomik verilere göre hesaplanan maaş katsayıları dahilinde hem memur maaşlarının hem de üniversitelerden yeni mezun olan memurların maaşlarının ne kadar olduğu tespit edildi.

Memur Maaşı Ne Kadar? 

Arama motorlarından ve online taramalardan cevabı merak edildiği tespit edilen memur maaşları ne kadar? Sorusunun Türkiye genelinde kapsayıcı ve tek rakamdan oluşan bir cevabı bulunmuyor. Memurla maaşları özellikle; unvan, kadro derecesi, çalışma süresi ve enflasyon verilerinin etkilediği kadrolarda bulunulup bulunmaması gibi kriterler kapsamında değişiklik gösteriyor.

Bu sebeple ilgili soruya en doğru cevabı verebilmek için toplum içerisinde yeri olan averaj meslek gruplarına ait asgari maaşların sunulması mümkün oluyor.

Yapılan hesaplamalara göre; Türkiye genelinde hesaplara dahil edilen son enflasyon verilerinin de etkisi ile; Genel Müdür unvanı ile kamu hizmeti vermeye devam eden kişiler için 13 bin 981 TL; Lisans 1/4 niteliği ile Şube Müdürü maaşı 7 bin 301 TL olarak tespit ediliyor.

Öğretmen maaşları ne kadar sorusunun cevabı da sürece göre değişiklik göstermekle birlikte temel olarak 5 bin 634 TL olarak ön plana çıkıyor.

Söz konusu maaşlar genel olarak Mühendisler için 7 bin 452 TL; Teknisyenler için4 bin 692 TL; Araştırma Görevlileri için 7 bin 075 TL VE Avukatlar için ise 7 bin 115 TL olarak gösteriliyor.

Merak edilen en düşük memur maaşı ise 4 bin 230 TL olarak kayıtlara geçmektedir.

Üniversite Mezunu Memur Maaşları

Üniversiteden yeni mezun olmuş olarak hem tecrübesiz hem de kıdemsiz olarak en alt kademeden düz memur maaşı hakkeden kamu personeli maaşlarının ise 9/1 derecede, evli ve eşi çalışmayan memur olmak koşulu ile 4 bin 211 TL olduğu açıklanmaktadır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.