2020 TİS Sürecinde Taşeronlar Tayin Hakkı Talep Ediyor

2020 TİS Sürecinde Taşeronlar Tayin Hakkı Talep Ediyor

Binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS ) sürecinin görüşmeleri başlayacak. Atılacak olan imzalar dahilinde taşeronlar için önem arz eden konular resmiyete kavuşacak. Taşeronlar tayin hakkı istiyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi unvanı ile hizmet vermeye devam eden binlerce işçi için çok önemli olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS ) sözleşmesinde görüşme dönemleri başlayacak. Taşeronlar tarafından yapılan talepler sendikalara bildirildi.

TİS Süresi Doldu

Yapılan son çalışmaların akabinde yeni bir TİS döneminin başlayacağı ilan edilirken; 2020 dönemi itibari ile sona erecek olan yürürlükteki TİS’in süresi 30 Haziran 2020 tarihinde sona erdi. Daha önce yapılan açıklamada Koronavirüs salgını sebebi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı üzerine TİS görüşmelerin askıya alındığı belirtilirken; 3 ay ilave uzatma süresi yetkisinin ise henüz kullanılmadığı bilgisi ilan edildi.

Taşeronlar Yeni TİS’i Bekliyor

Daha önce kazanılmak için yoğun emek sarf eden taşeronların kadro hakları için yeni düzenlemeler ile birlikte gerçek bir kadroya erişilemediği ve yeni dönemde imzalanacak olan TİS ile birlikte şirket işçiliği özlük haklarına denk gelen bir kadrolu durumun kabul edilmemesi gerektiği beyan edilirken; işçi sözcüleri ve sendikaların kırmızı çizgisi olarak tayin hakkı ve anlamlı kadro konularının gündemde tutulacağı bilgisi aktarıldı.

Maaşlara Zam Talebi

Yapılan son enflasyon verisi hesaplamaları ile memurlara yansıyan maaş zamlarının, enflasyona yenik düşen maaşları canlandırmak için yapıldığı beyanatı üzerine; binlerce taşeron işçi de kendi maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü ve söz konusu farklardan taşeronların da faydalanması gerektiği ifade edildi.

Maaş Zammı Talep Eden Taşeronlar için önem arz eden bir diğer konu ise tayin hakkı olarak ön plana çıktı.

Şehirler arası becayiş veya tayin haklarının detaylarının konuşulması için sendikalar üzerinden açıklamalar yapan işçi sözcüleri için; masada yer alan 3 farklı tayin hakkı için olumlu krarın çıkması beklendiği ilan edildi.

Bakanlığın masasında yer alan taşeron işçi tayin hakları için; Tüm taşeron işçiler için şartsız tayin hakkı senaryosu yer alırken; aynı zamanda alternatif olarak Aynı kurumun farklı birimlerine tayin hakkı ve son olarak da sadece eşi kamuda çalışanlar için tayin hakkı senaryoları üzerinde durulduğu beyan edildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum