1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. 2020 Yılı Kadro Alan Taşeronlar İçin Kritik Olacak
2020 Yılı Kadro Alan Taşeronlar İçin Kritik Olacak

2020 Yılı Kadro Alan Taşeronlar İçin Kritik Olacak

Taşerondan kadroya alınan işçileri için ve taşeronlar için 2019 TİS görüşmelerinden net karar çıktı. Taşeronlar için 2020 yılı kritik olacak!

A+A-

Milyonlarca kamu personeli ve kamu işçisi için gerçekleştirilen 2019 TİS görüşmelerinde dahi gündemde en fazla yer edinen grup olarak görülen taşeronlar için yaşanan mağduriyetlerin bitmesi için çağrılar yapılıyor.

Türkiye genelince bir istihdam sistemi olarak daima eksik yönlerinin konuşulduğu ve taşeronlar için büyük sorunların varlığına sebep olan taşeron işçi sistemi için belediye şirketleri kadrosuna alınan ve kadroya alınan taşeronlar olarak yapılan her yeni uygulamada sorunların da azalmadığı görülüyor.

Taşeronlar Sorunlar Çözülmesini Talep Ediyor

İstihdam seferberliği kapsamındaki istatistiklere de yansıyan ve kamu kurumlarında istihdam edilen taşeronlar için yapılan uygulamalardan sonra yaşanan mağduriyetlerin çözümü için 2019 TİS görüşmeleri hedef olarak gösteriliyordu.

Şimdi ise alakalı olan Toplu İş Sözleşmesi kapsamında beklenen kararlar alınmadı ve taşeronlar için bir olumsuz süreç daha başlamış oldu. Taşeronlar bahsi geçen mağduriyetlerin son bulması için çaba sarf ediyor.

Taşeronlar İçin 2020 Yılı Kritik Olacak

2019 TİS masasından çıkan kararlar hakkında bağlayıcı hükümlere sahip olmaya ve masada muhatap olarak yer bulamayan taşeronlar için 2019 yılının mevcut şartlarda devam edeceği kesinleştir. Yapılan açıklamalar ve alınan kararlara göre taşeronlar için iyileştirme kararlarının alınacağı ilk tarih ise 2020 yılı olarak görülüyor. Taşeronlar ise şimdiden mağduriyetlerinin bitmesi çağrısında bulunurken, 2020 yılında hangi şartlarda ve hangi platformda muhatap alınacaklarının da açıklanmasını bilmek istiyor.

Taşeronlar ile ilgili yaşanan gelişmeler için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum