2020/7 KPSS Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir

2020/7 KPSS Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir

ÖSYM tarafından yayımlanan Tarım ve Orman Bakanlığına ait sözleşmeli pozisyonların yer aldığı 2020/7 KPSS tercih kılavuzu yayımlandı. Peki memur alımına kimler başvuru yapabilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı’na alınacak olan sözleşmeli personellerle ilgili olarak ÖSYM tercih kılavuzu yayımladı.

ÖSYM tarafından yayımlanan bu kılavuz kimleri ilgilendirmektedir

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada; “Danıştay 2. Dairesinin kararıyla, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Geçici 19. maddesinin yürütmesi durdurulmuştur. Yürütmenin durdurulması kararı gereğince, ilgili tarihte kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olmaları nedeniyle KPSS-2020/7 yerleştirme işlemlerinde Tarım ve Orman Bakanlığının sözleşmeli pozisyonları için 15 - 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında tercih yapamayan adaylar, 21 - 27 Ocak 2021 tarihleri arasında tercih yapabileceklerdir.” denilmektedir.

Bilindiği üzere, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara 2020 yılı içerisinde Geçici Madde 19 eklenmiştir. 

Eklenen bu madde şu şekildedir:

"Tarım ve Orman Bakanlığınca 2020 yılı içerisinde bu Esaslar kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında, hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların ataması yapılmaz."

Adaylar dava açmıştı

Adaylar tarafından bu maddenin iptali için Danıştay'a dava açılmıştır. Danıştay 2. Dairesinin E.2020/973 sayılı dosyasında açılan davada, Mahkemenin 06.10.2020 tarihli kararı ile dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Danıştay'ın kararı sonucunda, Mahkeme kararının uygulanması için kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıp Danıştay kararı ile iptal edilen hükmün engeli nedeniyle tercih yapmayanlar için ÖSYM tarafından 21-27 Ocak 2021 tarihleri arasında tercihleri alınmaya başlanmıştır.

Sadece başvuru zamanında kamu kurum ve kuruluşlarında görevli oldukları için başvuru yapamayanlar başvuru yapabilecektir

ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzunda yer alan pozisyonlara 9 Haziran 2020 tarihi itibariyle bir kamu kurumunda çalışıp da, geçici maddeden dolayı başvuru yapamayanlar başvuru yapabilecektir.

Yerleştirmesi yapılıp atanamayan adaylar yeniden başvuru yapmayacak

Bir kamu kurumunda çalışmasına rağmen 9 Haziran 2020 tarihinde başvurup yerleşen ancak geçici 19. maddeden dolayı ataması yapılmayan adayların hakları korunacağından bu durumdakilerin başvurmasına gerek bulunmamaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum