2020'de Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Gelecek?

2020'de Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Gelecek?

Ülke gündeminde yer alan Yeni Ekonomik Program asgari ücrete zam tartışmalarını da beraberinde getirdi. YEP ile birlikte vatandaşlar 2020 asgari ücret zammına odaklandı. 2020 asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Binlerce çalışanın odak noktası Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret zammı görüşmelerinde. Görüşmeler neticesinde 2020 yılı asgari ücreti belirlenecek. Asgari Ücret 2020 yılında ne kadar artacak? 

Asgari ücrette artışın ne kadar yapılacağıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Kurul toplandığında ülkede mevcut ekonomik durum, enflasyon beklentileri ve işverenlerin görüşleriyle birlikte bir ücret ortaya çıkacak. 

Asgari ücret zammı görüşmelerinde zam oranıyla ilgili uzmanlar farklı görüşler belirtmektedir. Yeni Ekonomik Program'daki büyüme ve enflasyon beklentileri kağıda yansırsa kamu mal ve hizmetlerine 2020'de yüzde 8.5, 2021'de yüzde 6 ve 2022'de de yüzde 4.9 oranlarında zam yapılması gerekiyor.

2020 yılında asgari ücret belirlenirken bu yıl sonunda beklenilen yüzde 12'lik TÜFE yerine hedef olarak belirlenen yüzde 8.5'lik TÜFE dikkate alınacak. Böylelikle asgari ücret zam tahmini yüzde 8,5 olarak söyleniyor.

Taşerondan kadroya geçenler de dahil olmak üzere kamuda çalışan işçilerin 2021 ve 2022 zamlarında enflasyon hedefi baz alınacak. Memurların zam pazarlığı 2022 yılın başında başlayacak olup memur ve memur emeklilerinin 2022 zamlarında yüzde 4.9'luk enflasyon hedefinin dikkate alınması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.