1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. 21 Gün Çalışan Taşeron İşçi Ombudsman Kararı İle Kadroya Alındı
21 Gün Çalışan Taşeron İşçi Ombudsman Kararı İle Kadroya Alındı

21 Gün Çalışan Taşeron İşçi Ombudsman Kararı İle Kadroya Alındı

4 Aralık 2017 tarihinden çalışmayan ancak Aralık ayında 21 gün sigorta primi olan taşeronun Kamu Denetçiliği Kurumuna yaptığı başvuru ile kadroya geçti.

A+A-

Taşeron işçiler kadroya alınırken dönüm noktası olarak 4 Aralık 2017 tarihinde çalışıyor olmak şartı arandı. Özel şirkete bağlı olarak çalışan bir taşeron işçi bu tarihte çalışmıyor olmasına rağmen Aralık ayında 21 gün sigorta primi ödendiği gerekçesi ile ombudsmana başvurdu ve kadroya geçirilmek istendi. 

KDK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün taşeronun kadroya geçmesine ilişkin görüş yazısına yer verdi. 07/03/2018 tarih ve 16638 E. sayılı görüş yazısında 4 Aralık'ta çalışma şartı açıklanmıştır. Buna göre alt işveren ile işçi arasında bir iş sözleşmesi mevcut olmalı ve sigortalı olarak çalışılmalıdır. Bu sebeple 4 Aralık tarihinde iş sözleşmesi devam ediyorsa ve 2017/Aralık ayı aylık prim ve hizmet belgesi mevcutsa bu işçiler kadroya alınmalıdır. 

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'ne göre eksik gün bildirimi olduğu için işçi 04/12/2017 tarihinde çalışmıyor olsa bile iş kanuna göre iş sözleşmesi sona ermemiştir. Bu sebeple bu kişiler kadroya geçişi hakkına sahiptir. 
Diğer yandan taşeron askerlik, izin, istirahat gibi sebeplerle 4 Aralık tarihinde çalışmıyorsa bu işçilerin yerine çalışan işçiler de kadroya geçişten yararlanmalıdır. Bu görüş yazısına dayanan KDK taşeron işçinin kadroya geçişine karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum