25 yaş altı ve 50 yaş üzerinde part time iş imkanları sunulacak

25 yaş altı ve 50 yaş üzerinde part time iş imkanları sunulacak

Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs (Covid 19) salgını sebebi ile alınan önlemler, Türkiye’de de uygulanmaya devam ediyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üzerinin ekonomiye dahil edilesi için part time iş imkanı sunulacağı açıklandı.

Bütün dünya genelinde 2020 yılının başından itibaren küresel bir tehdit halinde yaşanmaya devam eden Koronavirüs (Covid 19) salgını için alınacak olan tedbir paketleri açıklanmaya ve uygulanmaya devam ediyor.

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart 2020 tarihinde görülen vakaların ardından birçok tedbir alan devlet kademeleri, sosyal hayatın kısıtlanmasının bir sonucu olarak açığa çıkan ekonomik daralma için çözüm arayışlarını tasarlıyor.

25 Yaş Altı ve 50 Yaş Üzeri Hala Kritik

25 yaş altında olan genç nüfus ile 50 yaş üzerinde bulunan riskli grup dahilinde alınan kararların sürekliliğine devam edilme kararı alındı. Söz konusu yaş grupları için sosyal hayatta gün boyu kalma halinin riskli bulunduğu ve olası ikinci dalga sürecinden yaşanacak olan mağduriyetlerden en hasarsız şekilde tecrübe edilmesi için, ilgili yaş gruplarının sosyal hayatta kalma sürelerinin kısıtlanmasına devam edileceği yönünde kararların alınabileceği ilan edildi.

Part Time İş İmkanı

25 yaş altı ve 50 yaş üzeri olarak tespit edilen yaş gruplarının sosyal hayat içerisinde standart ve tam mesai içerisinde çalışmalarının dezavantajları hakkında bilgilendirmeler yapılırken; hem ilgili yaş gruplarının karantina düzeninde kalmaması için hem de tam mesai ile işyerlerinde bulunmamaları için yeni iş imkanlarının açılacağı beyan edildi.

Sözleşmeli personel statüsünde görev yapacağı açıklanan personel adayları için hem daha fazla sayıdaki vatandaşa iş imkanı sunulması planlanıyor hem de part time çalışma disiplininin genişlemesi ile yeni bir ekonomik yapılandırma ve gündelik hayatın tahsis edilebileceğine dair planlamalar yapılıyor.

Kamuda Kısa Çalışma Devam Edebilir

Kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli kademelerinde görev yapan ilgili yaş grupları için kısa zamanlı çalışma imkanlarının da korunması gerektiği beyan edilirken; söz konusu çalışma koşulları dahilinde tam mesai saatlerinin iki veya üç farklı parçada hesaplanarak, daha fazla sayıda nüfusun istihdam edilmesi konusunda çalışmaların devam edeceği açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum