28 Bin Güvenlik Görevlisi Alımı Olacak

28 Bin Güvenlik Görevlisi Alımı Olacak

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) başkanı güvenlik istihdamıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan, güvenlik görevlisi istihdamında 2019 senesine oranla yeni yılda daha fazla alım olacağını belirtti.

GÜSOD Başkanı Levent Güler, 2019 yılında çeşitli kurumlarda toplam 25 bin güvenlik görevlisinin iş bulduğunu söyledi. Yaptığı açıklama da bir de istihdam müjdesi de verdi. 2020 yılında toplam 28 bin güvenlik alınacağını belirtti.

Güler gazetecilerle bir araya geldi. İstihdam sorunlarına değinen başkan ilerleyen dönemlerde daha fazla güvenlik görevlisi alımının olması için çalışma planı hedeflediklerini ifade etti. Yaptığı açıklamada sektörde faal bir şekilde çalışan 300 bin güvenlik görevlisinin olduğunu söyledi.

Levent Güler bu konuyla ilgili "Sektörde şu anda yaklaşık 300 bin kişi çalışıyor. Bu yıl yaklaşık 25 bin kişilik istihdam yarattık, 2020 yılında yaklaşık 28 bin kişilik daha yeni istihdam yaratmayı hedefliyoruz." diyerek iş bekleyen binlerce güvenlik görevlisine umut oldu.

Başkan, güvenlik görevlisi kartına sahip 1 milyon vatandaşın bulunduğunu ve 300 bin kişinin çalışmasının sektörde ihtiyacı karşılamadığı işverenlerin personel bulamadığını, iş bulan güvenlik görevlisinin çok sık sektör değiştirdiği de aktardığı bilgiler arasında.

Güvenlik görevlilerinin beklentileri

Sektörde çalışan ve iş bekleyen 1 milyona yakın özel güvenlik kartına sahip güvenlikçilerin de beklentileri olduğu belirtildi. Görev başında tehlikelerinin olduğunu bu yüzden malulen emeklilik hakkının güvenlik görevlilerine de verilmesi istendi.

Taleplerden bir diğeri ise maaş zammı. Güvenlik sektörü için maaşların asgari ücretin yüzde 30 oranında artırılması ve fazla mesai, tatil günleri ücretinin ve yıllık izin haklarının da sektöre göre ayarlanması talep edildi. 

Levent Güler, güvenlik görevlilerinin beklentilerini  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ilettiklerini ve çalıştay düzenlemek istediklerini belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum