1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 29 Yaş Altındaki Genç Girişimcilere 27 Bin TL Devlet Desteği ödeniyor
29 Yaş Altındaki Genç Girişimcilere 27 Bin TL Devlet Desteği ödeniyor

29 Yaş Altındaki Genç Girişimcilere 27 Bin TL Devlet Desteği ödeniyor

Genç iş gücünün ekonomiye doğrudan katkıda bulunabilmesi için hem girişimcilere hem de genç işçi çalıştıran işverenlere verilen devlet desteği binlerce lirayı buluyor.

A+A-

İstihdam seferberliği kapsamında özellikle Türkiye genelinde genç işgücünün ekonomiye doğrudan katkıda bulunabilmesi amacıyla sağlanan devlet teşviklerinde önemli rakamların ödemelerinin yapılması gündeme gelmeye başladı.

Özellikle belirli bir yaşın altında olan vatandaşların doğrudan işgücüne katkı sağlayabilmesi için belirlenen ve azami olarak 29 yaş sınırı ilan edilen teşviklerin ödenmesinde, şartların sağlanması halinde 27 bin liraya varan devlet teşviği tahsil edilebiliyor.

Devlet desteklerinde yararlanılabilmesi için öncelikle 18 yaşını doldurmak ve 29 yaşını doldurmamak şartlarının arandığı ilan edildi. Bu durumda genç girişimciler öncelikle Bağ-Kur primleri aylık 882 lira olarak devlet tarafından karşılanıyor.

Mükerrer gelir vergisi kanunun 20. Maddesi kapsamında olan genç girişimcilerin kazanç istisnai kapsamında olamayacağı belirtilirken; Bağ-Kur kapsamında 1.6.2018 tarihinden daha önce sigortalı olan gençler de başvurularını yapamayacaktır.

Gerekli şartlar için öncelikle ahsın işyeri için idareci durumunda sürekli çalışma zorunluluğu vardır. Eğer ortaklık söz konusu ise yukarıdaki şartlar ortakların tamamı için de geçerli olacaktır.

Sigorta teşvik priminden yararlanmak isteyen girişimcilerin bu desteklerden nasıl yararlanabileceği, konusu ise; Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası belgesinin bağlı olunan vergi dairesinden temin edilmesinin ardından bağlı bulunan sosyal güvenlik-il merkezine teslimi ile gerçekleşebilecektir.

Özellikle sigorta primi desteğinden doğrudan yararlanabilen genç girişimciler için 2,558 lira olan brüt asgari ücretten aylık prim olarak 882 lira tahsil edilmeyecek olup; bir yıl zarfında 10 bin 600 liraya varan bir destekten kolayca yararlanabilmek mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum