1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3.600 Gün Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir
3.600 Gün Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir

3.600 Gün Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir

1999 yılı öncesinde SSK’lı olarak işe giren çalışanlar 3.600 günü doldurmaları durumunda kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

A+A-

İşten Çıkarılmaya Gerek Yok
Sosyal güvenlik hukukumuzda işçiler işten çıkarılmaları durumunda diğer şartları da yerine getirmeleri durumunda kıdem tazminatına hak kazanmaktadırlar. Ancak kıdem tazminatı için kural olarak işten çıkmak ya da çıkarılmak gerekmektedir. Fakat her türlü çıkış kıdem tazminatına hak kazanmayı sağlamamaktadır. Bunun yanında diğer birtakım şartların da yerine getirilmesi gereklidir. 

Ancak 1999 tarihinden önce işe girenler için farklı bir istisna söz konusudur. Bu tarihten evvel işe girmiş olanlar 3600 gün hizmet vermiş olmaları durumunda kıdem tazminatına hak kazanacaklardır. 3600 gün şartının yanı sıra 15 yıllık sigortalılık süresinin de tamamlanması gerekmektedir ki bu süre zaten çoktan dolmuş durumdadır. 

1999 yılından sonra işe girenler için ise bu süre 25 yıla, prim ise 4500 güne çıkmaktadır. Dolayısıyla şartlar biraz daha zorlaşsa da yine de kıdem tazminatı alabilmek mümkündür. ancak kıdem tazminatı alabilmek için son işyerinde en az bir sene çalışmış olmak gerektiğini de unutmamak gerekir. 

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?
Kıdem tazminatı almak isteyenlerin SGK’dan çalışma sürelerini ve sigortalılık sürelerini SGK’dan dilekçe ile talep etmeleri gereklidir. SGK’dan alınan bu yazı son çalışılan kuruma verilmelidir. Ancak yazının noter aracılığıyla gönderilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde ilerde ispat açısından bir engel oluşması söz konusu olabilir. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için noter aracılığıyla işlem yapılması daha isabetli olacaktır.

Bazı firmalar bu ücreti ödememekte ısrar edebilmektedir. Bu durumda arabulucuya başvuruda bulunulabileceği gibi doğrudan dava da açılabilir. Hukuk sürecinin sonunda hak edilen kıdem tazminatının ödemesi yapılacaktır. Çoğu çalışan böylesi bir imkandan habersiz olmaları nedeniyle başvurularını yapmamaktadır. Ayrıca tazminat alınsa dahi yeni bir işte çalışmak mümkündür. Ancak iki iş arasında çok kısa süre bulunması kötü niyet olarak da yorumlanabilir. Zira bu müessesenin asıl amacı çalışanların emekliliği beklemelerini sağlamaktır. Fakat mahkemeler yine de yeniden çalışmaya imkan tanıdığı için bu imkandan istifade edilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum