3 Bakanlık Dışındaki Sözleşmeliler İçin Neden Düzenleme Yapılmıyor?

3 Bakanlık Dışındaki Sözleşmeliler İçin Neden Düzenleme Yapılmıyor?

Meclis’te yapılan görüşmelerde sadece Milli Eğitim, Diyanet ve Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personelleri için düzenleme yapılıyor olması diğer sözleşmelilerin tepkisini çekti.

Teklif Verildi 
Kamuda sözleşmeli statüde çalışan çok sayıda personel bulunuyor. Son yapılan alımlarda ağırlıklı olarak sözleşmeli personel alınıyor. Sözleşmeli olan personeller belirli bir süre boyunca tayin isteyememekte ve kadro alamamaktadır. İşte bu nedenle de sözleşmeliliğin kaldırılması talep edilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre 4/b kapsamında olan bu çalışanlar kadroya geçmek için 4+2 yıl beklemektedir. 

4+2 kuralı tüm sözleşmeli personeller için geçerli iken sadece Milli Eğitim, Sağlık ve Diyanet bünyesindeki çalışanlara bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Bu düzenleme ile 4+2 olan sözleşmelilik süresi 3+1 şeklinde değiştirilecek. Fakat 3 kurum dışındakilerde durum aynı kalacak.

Diğer kurumların neden kapsam içerisine alınmadığı milletvekili İsmail Koncuk tarafından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’e soruldu. İşler bu 3 kurum ile diğer kurumlar arasında fark bulunduğunu belirtti. Bu 3 kurumun teşkilat kanunlarında özel düzenlemeler bulunduğu İşler tarafından ifade edildi. 

Hali hazırda yapılan görüşmeler olumlu neticelenirse sadece 3 kurum için sonuç alınmış olacak. Diğer kurumlar için yeniden tekliflerin verilmesi gerekecektir. Diğer sözleşmeli personeller ise bu durumun bir an evvel ortadan kalkmasını istemektedirler. Aksi takdirde mağduriyetleri katlanarak artacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.