30 Bin Okula TYP Personel, Sağlık ve Güvenlik Alımı Başvuruları

30 Bin Okula TYP Personel, Sağlık ve Güvenlik Alımı Başvuruları

İŞKUR Toplu yararına programları kapsamında 30 bin okula 92 bin sağlık, güvenlik görevlisi ve personel alımı ilanları yayınlanmaya başladı. Şehirlere kadro dağılımları ayrı ayrı olarak ilan edilmiştir. Türkiye geneli başvurular azar azar yayınlanıyor.

Koronavirüs sebebi ile bir çok kişi işsiz veya iş yeri bulamamaktadır. Toplum yararına programı kapsamında 30 bin okula 92 bin personel alımı ve güvenlik görevlisi alımı yapılması bekleniyordu. TYP personel alım ilanları yayınlandı. Her şehir ayrı ayrı ilana çıkıyor. Şuan ilanda olan şehirler bu alımlara başvuru yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı okulları güvenlik, temizlik, bakım onarım ve sağlık işlerinde çalışacak personeller arıyor. Bilindiği üzere MEB 19 şura toplantısı için hazırlanan raporda 30 bin okul için önerilen kararlar arasında güvenlik görevlisi, temizlik personeli ve sağlık personeli olması kararlaştırılmıştı. Vatandaşların başvuru yapabileceği ilan detayları şöyle verildi.

İŞKUR TYP Personel alımı yapan şehirler

Bitlis, Antalya, Elazığ, Çankırı ve Batman alımları yapıyor. Diğer şehirler okullar açılana kadar sürekli ilan yayınlayarak alım yapacaktır.

TYP İlanları başvuru şartları

En az ilkokul mezunu olması, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç), TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması istenmektedir.

Sağlık personelinin görevleri

Okul giriş çıkışlarında dezenfekte ile çocukların sağlığına dikkat etmeleri. Çocuklar arasında rahansızlık ve mesafe konusuna dikkat etmeleri sağlanacak. Rahatsızlanan çocuk hastalık durumuna göre hastaneye sevkte yanında bulunması sağlanacak.

Güvenlik Görevlisinin Görevleri
Okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler arttırılacak.

Temizlik personelinin görevleri

Okul iç ve dış mekanın temiz tutulması, okul içi dezenfekte ve hijyen kurallarının uygulanması, ağaçlandırma işleri, bakım ve onarım işleri yapacaklardır.

TYP başvurusu için aşağıda bulunan link adresini kopyalayarak yeni sayfada açma yolu ile ilanlara ulaşabilirsiniz.

https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum