31 Ağustos Tarihine Okullar Ne Kadar Hazır?

31 Ağustos Tarihine Okullar Ne Kadar Hazır?

MEB tarafından okulların 31 Ağustos tarihinde telafi eğitimi ile açılacağının açıklanması ile birlikte okulların bu tarihe ne kadar hazır sorusunun sorulmaya başlandığı görülüyor.

Okulların 31 Ağustos tarihinde açılmasına yönelik MEB tarafından tüm olasılıklar üzerinde durularak çalışmalar yürütülüyor. MEB tarafından alınan bilgiye göre ders sayılarının azaltılarak 2020-21 eğitim öğretim yılının hibrit modelle işlenmesi ön görülüyor. Bu modelde sınıfta bulunan öğrenciler 2 grubu ayrılıyor. 1 grup pazartesi, çarşamba ve Cuma günleri okula gelirken diğer grubunda Salı, Perşembe ve cumartesi okullara gitmesi planlanıyor.

Bu sayede okullarda ki öğrenci yükünün yarı yarıya azaltılması planlanıyor. Ayrıca bazı derslerin online olarak uzaktan eğitim ile verilecek olması ile birlikte fiziki anlamda okulların corona virüs pandemisi ile mücadeleye hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Okullarda Düzenlemeler Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Okulların corona virüs ile ilgili olarak alınan sosyal mesafe ve diğer kurallara uygun hale getirilmesi için ise hummalı bir çalışma devam ediyor. Fakat bu noktada özellikle öğrenci sayısının çok fazla olduğu büyükşehirlerde bulunan okullarda ise büyük bir zorluk yaşanıyor. Bu okullarda öğrencilerin 2 grup haline getirilmesi halinde bile sosyal mesafe kurallarına uyulmasının oldukça zor olduğu ifade ediliyor. Bu noktada imam hatip okullarının devreye sokulmasına yönelik bir çalışma başlatıldığı bilgisi alındı.

Buna göre imam hatip okullarında bulunan 300 bin kişilik boş derslik kontenjanı bulunuyor. Bu süreçte bu boş dersliklerin diğer okulların kullanımına sunulması planlanıyor. MEB yetkilileri Türkiye’de ki tüm okulların 31 Ağustos tarihine kadar hazır hale getirileceği bilgisini paylaşıyor. Bu noktada özellikle hijyen anlamında okul tuvaletlerinin ve toplu kullanım alanlarının yeniden düzenlendiği ve sağlık bakanlığının kriterlerine tam uygun hale getirileceği ifade ediliyor.

Dünyada Gelen Haberler Moralleri Bozuyor

Ülkemizde okulların 31 Ağustos tarihinde açılmasına yönelik çalışmalar aralıksız devam ederken dünya genelinden gelen haberler moralleri bozuyor.

Dünya genelinde günlük corona virüs rakamları 300 bin sınırına dayanırken başta İspanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde vaka sayısının tekrar ciddi oranda artması ile birlikte ikinci dalga riskinin artık çok yakın olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde ikinci dalganın yaşanması durumunda ise okulların tekrar uzaktan eğitime geçilebileceği iddia ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum