3+1 Düzenlemesi MEB Yönetmeliğinde Neden Yer Almadı?

3+1 Düzenlemesi MEB Yönetmeliğinde Neden Yer Almadı?

Öğretmen adaylarının tercih sayısını 20’den 40’a çıkaran düzenleme yapılırken neden 3+1 düzenlemesi de yönetmeliğe eklenmemiştir.

Öğretmenlerin Tercih Hakkı 20’den 40’a Çıkarıldı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Temmuz 2019'da yönetmelik düzenlenmiştir. Yönetmeliğe eklenen yeniliklerden birisi öğretmen adaylarının tercih sayısının 20’den 40’a çıkarılması olmuştur. Yönetmelikte düzenleme yapılırken neden 3+1 düzenlemesi de yönetmeliğe işlenmemiştir?

Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapmıştır. Yapılan değişiklik ile en son yapılan düzenlemeler yönetmeliğe işlenmiştir. Öğretmen adaylarının atanma tercihleri önümüzdeki hafta alınacaktır. Bu yüzden acil olarak yönetmelik değişikliği yapılarak tercih sayısının 20’den 40’a çıkarılması kanuni zemine oturtulmuştur. 

3+1 Düzenlemesi 
Uzun süre gündemi meşgul eden 4+2 yerine 3+1 düzenlemesinin yapılması mecliste kabul edilerek 5 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. 7180 sayılı yasa ile sözleşmeli öğretmenler için süreler kısalmıştır. Önceki düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmen 4 yıl çalıştıktan sonra kadro alıyor ve 2 yıl daha çalışınca tayin isteyebilecektir. İşte bu düzenlemedeki süreler kısaltılmıştır. Artık 3 yıl çalışan sözleşmeli öğretmen kadrolu olacak ve 1 yıl daha çalıştıktan sonra tayin isteyebilecektir. 

İşte bu değişiklik mecliste kabul edilmiştir ve yasalaşmıştır. Ancak MEB ilgili yönetmelikte değişiklik yaparak bu hususu da eklemelidir. MEB tarafından 20 Temmuz 2019’da yönetmelik değişikliği yapılmıştır. Bu değişikliğe 3+1 düzenlemesi de eklenebilirdi. Ancak bu konu hakkında bir değişiklik olmamıştır. 

Düzenleme Neden Yapılmadı?
MEB tarafından bu düzenlemenin yapılmaması uygulamada halen 4+2 uygulanacağı anlamına gelmez. 3+1 düzenlemesi yasalaşmıştır ve Resmi Gazete’de yayımlandığı 5 Temmuz 2019 tarihinden sonra uygulanacaktır. MEB’in yönetmelik değişikliği yapması usulen gereklidir. 

Zannediyoruz ki tercih sayısının arttırılması düzenlemesi acil olduğundan sadece bu konu düzenlenmiştir. Çünkü önümüzdeki hafta öğretmen adayları tercihlerini yapacaktır. Bu adaylar 20 değil, 40 tercih yapabilecektir. Yasal zemin hazırlanarak bir engel kalmamıştır. 

3+1 düzenlemesinin yönetmeliğe işlenmesi için gerekli çalışmanın henüz tamamlanmadığı kanaatindeyiz. Sadece 4+2’yi içeren madde değil, tüm maddeler incelenmelidir ve ilgili olan maddeler de değiştirilmelidir. MEB tarafından bu konuda yapılan çalışmanın tamamlanması ile yönetmelik değişikliği yapılacaktır. 

MEB bu değişikliği en kısa sürede yapmalıdır. Çünkü yönetmenlikte açıkça yer almayan 3 yıllık süre açığa kavuşturulmalıdır. 3 yılı dolan sözleşmeli öğretmenlerin her türlü özür grubu ataması istemesi yasal olarak mümkün olacaktır.

Yönetmelik değişikliği yapılırken 2018 yılında Bakan Selçuk tarafından sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrüne ilişkin yer değiştirme hakkı da yönlemeliğe işlenmelidir. Bu düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ya da anne babasının tedavisi görev yapılan yerde mümkün değilse yer değiştirme hakkı verilecektir. 

Yönetmelik değişikliği yapılırken aile birliğine bağlı mazeret tayini yeniden gözden geçirilmelidir. Öğretmen istihdamının zorlu olduğu bölgeler için de teşvik verilmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.