1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 3+1 Kanun Teklifine Sağlık Personeli de Eklendi
3+1 Kanun Teklifine Sağlık Personeli de Eklendi

3+1 Kanun Teklifine Sağlık Personeli de Eklendi

Sözleşmeli öğretmenlere 4+2 yerine 3+1 düzenlemesi için verilen kanun teklifine sağlık personelleri da eklendi.

A+A-

Milli Eğitim Komisyonunda sözleşmeli öğretmenlere 4+2 yerine 3+1 düzenlemesinin de yer aldığı torba kanunun görüşmeleri devam ediyor. Bu düzenlemeden sağlık çalışanlarının da yararlanması CHP Grubu tarafından önerildi. Bu öneri iktidar milletvekilleri tarafından kabul edildi. Kanun metninde değişiklik yapılarak 4+2 düzenlemesinin 3+1’e düşürülmesi düzenlemesine sağlık personelleri eklendi. 

CHP tarafından aile birliğinin sağlanmasına yönelik düzenleme yapılması istendi. Şu an için düzenleme yapılmasa da iktidar tarafından aile birliği için söz verildi.

CHP Ordu milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel açıklama yaptı. Bu değişikliklerden sonra sıranın sözleşmeli personel uygulamasının tamamen kaldırılmasında olduğunu belirtti. kamuda kadrolu çalıştırmaya son verilmesi gerektiğini belirtti. 3600 ek göstergenin bir an önce yasalaşması gerektiğini söyledi.

3+1 Uygulaması Nedir?
Sözleşmeli personeller, kadrolu olanlara göre bazı haklardan yoksundur. Göreve başladıktan sonra 4 yıl çalışırlar ve sonrasında kadrolu olmaya hak kazanırlar. İki yıl daha çalıştıktan sonra ise tayin hakkına kavuşacaklardır. Yani sözleşmeli personel mesleğin ilk 6 yılı boyunca pek çok haktan mahrumdur. İşte bu 4+2 olarak ifade edilen süreç, 3+1’e indirilecektir. Böylece mahrum kalınan haklara daha kısa sürede ulaşılabilecektir. 1 yıl daha erken kadro ve 2 yıl daha erken tayin hakkına sahip olacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.