1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. 4 Aralık Sonrası Taşeronlar Kadro İstiyor
4 Aralık Sonrası Taşeronlar Kadro İstiyor

4 Aralık Sonrası Taşeronlar Kadro İstiyor

4 Aralık sonrası taşeronlara kadro verilmemesi taşeron işçi sorunun çözümü değil, mağduriyetlerin daha da artması anlamına gelecektir.

A+A-

4 Aralık 2017 – 2 Nisan 2018 Arasındaki Taşeronlar Ne Olacak?
24 Aralık’ta çıkarılan 696 sayılı KHK ile sadece 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle taşeron olarak çalışan işçiler geriye dönük olarak kadroya geçirildi. Taşerona kadro süreci 4 Aralık 2017’de değil, 2015 yılında başlatılan bir süreçtir. Ancak dönüm noktası olarak 4 Aralık alınmıştır. Bu tarih taşeron süreci ile ilgili bir dönüm noktası ya da yasa tarihi değildir. Taşerona kadro sürecinin halen devam ettiği bir dönemdir. 

Yani taşeron sistemi henüz tamamlanmadan işe giren kişiler mevcuttur. Sistemin tamamlandığı 2 Nisan tarihine kadar işe giren kişiler de taşeron düzenlemesi kapsamında yer almalıdır. Bu tarih aralığında taşeron olarak iş bulanlar için kadro hayal olurken, bir de işsiz kalmışlardır. 

Mağduriyetler Giderilmeli
Sırf 4 Aralık ile 24 Aralık tarihleri arasında iş başı yaptığı için dahi mağdur edilen pek çok işçi bulunmaktadır. 20 gün gibi bir sürenin uygulanmasının hiçbir anlamı yoktur. Taşeron düzenlemesi objektif kriterlere göre yapılmalı ve düzenlemenin kesinleştiği 2 Nisan tarihine kadar taşeron olarak çalışan herkes kapsama alınmalıdır. Bu ikili uygulama düzeltilmediği takdirde mağduriyetler devam edecektir. 4 Aralık sonrası taşeronlar için kadro verilerek mağduriyetler giderilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum